Przejdź do głównej zawartości strony

Gałki, Przystałowice Małe, Sady – to tylko kilka z niezwykłych, żywych muzycznie wsi w radomskim interiorze. Mieszkający w nich śpiewacy i tancerze są mistrzami w swoim fachu, kontynuatorami tradycji ojców i dziadów, matek i babek. Są także znakomitymi nauczycielami. Niestety, rzadko przyjeżdżają do miast na warsztaty, a jeszcze rzadziej – możemy spotkać się z nimi w ich domach.

Tym razem – gratka!

Zapraszamy na warsztaty tradycyjnego śpiewu radomskiego w dwóch odsłonach. Spotkamy się z:

• śpiewaczkami z Gałek k. Rusinowa/Woli Gałeckiej – Marianną Oracz, Barbarą Kietlińską, Bogusławą Grzywą i Jadwigą Dziedzic. Panie są praktykującymi w swojej społeczności śpiewaczkami pogrzebowymi, dawniej pełniły rolę starszych druhen w czasie wesel. Doskonale pamiętają konteksty wykonawcze starodawnego śpiewu i posiadają ogromny repertuar – tak świecki jak nabożny. Słowem – potrafią ze śpiewem na ustach przeprowadzić człowieka od kołyski do trumny.

• tancerzami i śpiewakami rodem z Przystałowic – Janem Manowieckim i Stanisławem Piejakiem. Panowie znakomicie hulają, nietrudno się zatem domyślić – ich śpiew jest bardzo silnie skorelowany z ruchem tanecznym, przytupami, akcentami, które wynikają z kontaktu ciała z muzyką instrumentalną. Mają także głęboką pamięć dawnej muzyki i są niewyczerpanym źródłem informacji o zabawach tanecznych i innych sposobach spędzania wolnego czasu „w kawalerce”.

Spotkanie z mistrzami w ich rodzinnych stronach, niekiedy dosłownie – w ich domach – to niezwykła szansa na pogłębienie relacji z muzyką tradycyjną, a także wstęp do własnych poszukiwań muzycznych i budowania relacji. Warsztaty są otwarte dla wszystkich, którzy mają ochotę przeżyć przygodę z własnym głosem i spotkanie z mistrzami tradycji. Grupa męska jest otwarta dla kobiet – tonacje będą jednak przeznaczone przede wszystkim dla mężczyzn. Do grupy kobiecej zapraszamy mężczyzn – również z zastrzeżeniem o dominacji tonacji damskich.

Moderatorami spotkań będą Antek Hasso-Agopsowicz i Witek Wojciechowski, praktycy i badacze muzyki zachodniej radomszczyzny.

NA WARSZTATY OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!


MIEJSCE: stara remiza (Rdzuchów 20A)

TERMIN: 11 maja 2024

PROGRAM
14:00 – spotkanie tancerzami i śpiewakami rodem z Przystałowic
16:00 – śpiewaczkami z Gałek k. Rusinowa/Woli Gałeckiej

LINK DO ZAPISÓW:
https://forms.gle/LSfaTC6njpBkdcwT6

UDZIAŁ W WARSZTATACH JEST BEZPŁATNY.Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij