Przejdź do głównej zawartości strony

Przyzwyczailiśmy się do kojarzenia karnawału z barwnymi paradami w Wenecji czy Rio de Janeiro. Tymczasem tradycje karnawałowe są żywo świętowane również w Polsce, np. na Kujawach. Z tego powodu grupa badaczy i badaczek z IEiAK UW pod kierownictwem dr Aleny Leshkevich i dr Katarzyny Waszczyńskiej wyruszyła do kilku kujawskich miejscowości (Paniewo, Kruszyn, Lubanie i Lubraniec), gdzie przyglądali się tamtejszym zwyczajom zapustnym w ramach
etnograficznej eksploracji. W trakcie badań zwrócili uwagę na różne aspekty „chodzenia z kozą”. Interesowała ich m.in. performatywność tego zwyczaju, spontaniczność, (nie)formalność, kwestie genderowe
czy obecność alkoholu.

Czy świętowanie zapustów to ważne wydarzenie dla mieszkańców kujawskich wsi? Na czym polega „chodzenie z kozą”? Jak powstaje i działa grupa zapustna? Co dynamika lokalnego świętowania mówi o współczesnej wsi? O czym świadczy żywe praktykowanie święta? I wreszcie – czy warto prowadzić badania etnograficzne wśród grup karnawałowych? Na te pytania poznamy odpowiedź na spotkaniu. Zapraszamy!

Link do książki z artykułami po badaniach:
https://books.akademicka.pl/…/catalog/view/609/2023/2411

Wstęp:
wolny

Miejsce:
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
ul. Żurawia 4, sala 108, Warszawa

Więcej/źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij