Przejdź do głównej zawartości strony

Z Nowym Rokiem nadchodzimy, zdrowia, szczęścia Wam życzymy!
Gody, gody, godowanie, będzie kwarta za śpiewanie!

Nadchodzi piękny czas Świąt Bożego Narodzenia a wraz z nim w Gdańsku dobrej tradycji stanie się zadość! Zapraszamy wszystkich gdańszczan, Polaków, Ukraińców, kolędników wszystkich narodowości do wspólnego świętowania z Gwiazdą Betlejemską i pieśnią urodzaju na ustach..

Śpiewający kolędnicy, grajkowie, gwiaździch, Józef, Herod, Żyd, Trzej Królowie, Maryja z dzieciątkiem, Żołnierz, Anioł, Śmierć, Czort, Bieda, Dziada, Baba, Cyganka, Koza, Koń, Turoń, Niedźwiedź, Kogut… opanują Długi Targ. Mile widziani kolędnicy w przebraniu, zainspirowani historią Herodów.

Dawniej wierzono, że już sama obecność kolędnika, czyli istoty przybyłej z zaświatów to wielki dar.
Kolędowanie od zarania to obrzędy związane z wymianą darów. W zamian za życzenia przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju, powodzenia i łaskawego Nowego Roku, gospodarze obdarowywali kolędników świątecznymi łakociami lub drobnymi datkami. Przekonamy się o hojności gdańszczan 🙂

Do pysznej zabawy włączą się:
Śpiewaczki #AkademiaGłosówTradycji w rolach rozmaitych
Katarzyna Jackowska-Enemuo #ParpaRusza ( cenariusz Herodów, akordeon, śpiew)
Członkowie #WolneBrzmienia oraz #StowarzyszenieTrójwiejska
i wiele innych uzdolnionych i wspaniałych przyjaciół a przy okazji mieszkańców Trójmiasta.
Proszę o zgłoszenia, kto jeszcze chciałby współtworzyć to wyjątkowe Wydarzenie.

A jeśli masz ochotę po prostu przyłączyć się do zabawy, załóż strój kolędnika, albo weź ze sobą lampionik i ruszaj z nami ulicami Gdańska.


Czas:
29.12 o godz. 17.

Miejsce:
Gdańsk, Długiej 35

Organizatorzy:
Towarzystwo Miłośników Gdyni

Wolne Brzmienia

Akademia Głosów Tradycji

Zajście kolędnicze jest częścią projektu PIEŚNI NASZYCH SĄSIADÓW dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij