Przejdź do głównej zawartości strony

W przedostatni weekend karnawału zapraszamy na huczną zabawę karnawałową z Poleskim Składem Smyczkowym do przyjaznego lokalu Procesu Kawki. To także muzyczna inauguracja tego projektu i zapowiedź płyty, która niebawem się ukaże!

Poleski Skład Smyczkowy tworzą praktycy i kontynuatorzy polskiej muzyki tradycyjnej, znani z wielu projektów muzycznych oraz inicjatyw artystycznych, badawczych, edukacyjnych.

Sięgnęliśmy po repertuar szerokiej krainy nadbużańskiego Polesia, czerpiąc z bogatego tygla muzycznego tych stron. Zagrane przez nas melodie są pamiątką wielokulturowego sąsiedztwa i dialogu trzech kultur: polskiej, ukraińskiej oraz żydowskiej, a także znakiem przemian kultury i gustów mieszkańców Polesia w I połowie XX wieku. Ostatecznie jest to nasze wyobrażenie o smyczkowej muzyce Polesia, zaginionej w pomroce czasu.

Ta formacja swym brzmieniem nawiązuje do tradycji orkiestr włościańskich, grających dawniej po miasteczkach, dworach, weselach, potańcówkach odpustowych. Orkiestra brzmi mocno i rzewnie zarazem, momentami przaśnie a czasem szlachetnie i po staremu. Muzyka którą gramy to wybór tradycyjnych melodii z regionu z I połowy XX wieku, zarówno starych tańców i pieśni weselnych, jak i nowości muzycznych przybywających ze świata na wieś poleską na płytach szelkowych.

Impulsem do wspólnego muzykowania stało się spotkanie z Edmundem Brożkiem z Włodawy (ur. 1926) najpewniej jedynym czynnym obecnie skrzypkiem wykonującym dawny repertuar tego regionu. Ważnym źródłem repertuaru stały się archiwalne nagrania śpiewaczek i muzykantów poleskich min. Marii Kałużnej z Orchówka (ur. 1894), Marii Majówki z Bukowej (ur. 1914) , skrzypka Pawła Słowika z Ryczki (ur. 1905) czy harmonisty Kazimierza Rożkowskiego z Orchówka (ur. 1900) a także ukraińskich skrzypków zza Bugu.

Skład zespołu:
Mateusz Niwiński – skrzypce, śpiew,
Paula Kinaszewska – skrzypce,
Piotr Herda – skrzypce, sekund, śpiew,
Bartek Wożniak – basetla, śpiew,
Agnieszka Niwińska – bęben, baraban,
Jan Tarkowski – wiolonczela, śpiew.


Miejsce:
Proces Kawki
Warszawa, Kłopotowskiego 23/25

Wstęp: zrzutka na dobre struny dla muzykantów do kapelusza

Organizator:
Poleski Skład Smyczkowy


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij