Przejdź do głównej zawartości strony

Za słońcem. Za pieśnią.

Zapraszamy do spędzenia tygodnia ze śpiewem, przyrodą, sobą i z innymi. Będzie to czas intensywny głosowo, wewnętrznie i międzyludzko.

Bazą dla naszej pracy i spotkania jest śpiew tradycyjny, wiejski, którego uczymy się, zgłębiamy, badamy, uczymy innych od wielu lat. Z niej wyrastają nasze indywidualne doświadczenia, metody pracy wokalnej, czucie i rozumienie samego śpiewu oraz świata, o którym opowiadają pieśni.

Paweł Grochocki, Ewa Grochowska, Olga Kozieł


Zajęcia podzielone są na trzy dwugodzinne bloki. Razem tworzą pełny cykl, budując dosłowne i metaforyczne narracje o życiu, pragnieniach i przemianach. Każda z nich jest jedyna i niepowtarzalna, wszystkie razem dopełniają się, uzupełniają, inspirują.

KORZYŚCI

• Poznasz metody pracy z ciałem – głębokiego, pełnego oddechu, rozluźnienia i ożywienia ciała, kontaktu z emocjami
• Nauczysz się konkretnych technik pracy wokalnej, przede wszystkim bazujących na polskiej tradycji muzycznej
• Doświadczysz śpiewania we wspólnocie, która rodzi się podczas pracy
• Poznasz wiele niezwykłych pieśni
• Odkryjesz, pokochasz piękno i siłę swojego głosu
• Spotkasz nowe osoby i zawrzesz znajomości, relacje, być może przyjaźnie i miłości

ORGANIZACJA

Pracujemy w dwóch grupach (A i B) po max. 15 osób.
Każda z grup przechodzi każdego dnia przez 3 bloki – o wschodzie z Olgą, w południe z Ewą i ku zachodowi z Pawłem.

Grupa A:
8–10 o wschodzie
11–13 w południe
15–17 ku zachodowi
20–22 wspólny KRĄG

Grupa B
11–13 o wschodzie
15–17 w południe
18–20 ku zachodowi
20–22 wspólny KRĄG

Czwartek jest dniem wolnym od zajęć w ciągu dnia, spotykamy się wieczorem w KRĘGU.

Zajęcia zaczynamy w poniedziałek 21.08, kończymy w sobotę KRĘGIEM.
Można przyjeżdżać w niedzielę 20.0, wyjazd: 27.08.

O zapisie do preferowanej grupy decyduje kolejność przesyłania formularza zgłoszeniowego wraz z opłatą.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
https://docs.google.com/…/1FAIpQLSceqSY4nChp48…/viewform

O ZAJĘCIACH

O wschodzie.
Prowadzi: Olga Kozieł
Grupa A – godz. 8–10
Grupa B – godz. 11–13

Dzień zaczynamy od skupienia się na ciele – obudzenia ciała, ożywienia, rozciągnięcia, zrobienia przestrzeni dla przepływu energii i emocji. Będziemy wykorzystywać różne techniki pracy z ciałem – ćwiczenia ugruntowujące, ćwiczenia fizyczne w ekspresji emocji, ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia rozgrzewające. Skupimy się na oddechu – każdego dnia będziemy wykonywać zróżnicowane techniki oddechowe tak, by oddech stawał się coraz głębszy, ciało zdobywało miękkość, żywotność, przestrzeń. Końcówkę sesji porannych będą wypełniać ćwiczenia głosowe, emisyjne, tak, by można było z lekkością śpiewać przez resztę dnia.

W południe.
Prowadzi: Ewa Grochowska
Grupa A – godz. 11–13
Grupa B – godz. 15–17

W południe wydaje się, że wszystko dopiero przed nami. Z drugiej strony czujemy już na/w plecach żar rozgrzanego dnia i pierwsze zmęczenie. Robimy plany i postanowienia „na całe życie”, wytyczamy i przekraczamy granice, stajemy się sobą i poznajemy samych siebie z różnych stron, przeżywamy pierwsze rozczarowania, stawiamy ważne pytania. Szukamy miejsca i kompanii.
To czas żmudnej codzienności, ale i tajemnicy, obfitości i pełni, do których docieramy przez obrzędy i modlitwy, kontakt z duszami przodków, duchami i cudami przyrody.
W tej części będziemy zgłębiać odcienie i zakamarki swojego głosu i współbrzmienia z innymi, poszukamy sposobów wyrażania wielkich wspólnotowych przeżyć, osobistych emocji i komunikacji muzycznej.
Popracujemy nad pieśniami obrzędowymi: osobistymi, rodzinnymi, społecznymi, wiążącymi nas z naturą i sacrum. I nie tylko.

Ku zachodowi.
Prowadzi: Paweł Grochocki
Grupa A – godz. 15–17
Grupa B – godz. 18–20

Na skraju dnia zajmiemy się natomiast pieśniami o końcu właśnie, o odchodzeniu, umieraniu i śmierci. Rozśpiewamy się w pieśniach nie tylko żałobnych i pogrzebowych, ale będziemy tropić motywy zamykania, kresu i finału w liryce i obrzędowości. Rozśpiewani całym dniem znajdziemy czas i przestrzeń do pracy nie tylko grupowej ale też indywidualnej.


O PROWADZĄCYCH

Olga Kozieł – śpiewa, gra na trąbce i tradycyjnych instrumentach perkusyjnych, uczy śpiewu. Pedagog, muzykolog i trenerka HST. Od 2005 roku rozwija swoje zainteresowania związane z muzyką tradycyjną. Wyjeżdża na wyprawy po Polsce, Ukrainie, Białorusi, Rosji i Serbii w poszukiwaniu archaicznych melodii, pieśni, opowieści.
Wielokrotnie uczestniczyła w festiwalach muzycznych poświęconych muzyce tradycyjnej, jak i muzyce improwizowanej, eksperymentalnej (m.in. Wszystkie Mazurki Świata, Najstarsze Pieśni Europy, Festiwal Tradycja w Moskwie, Umlaut Festival w Paryżu, Huddersfield Festival, Warszawska Jesień, KODY, UnSound).
Współtworzy zespołów śpiewacze rekonstruujące muzykę tradycjną. W duecie Sekunda Mała śpiewa pieśni serbskie z tradycji wiejskiej i miejskiej. Zespół Z Lasu wykonuje pieśni Polesia ukraińskiego i białoruskiego. Jest zafascynowana pieśniami kurpiowskimi Stanisława Brzozowego i jego córki Genowefy Lenarcik. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018r. realizująca program stworzenia rodzinnego archiwum, nauce pieśni, prowadzenia warsztatów głosowych, wykonania koncertów oraz współpracy z muzykami innych nurtów muzycznych niż tradycyjny oraz wydanie płyty, oparty na pieśniach legendarnego śpiewaka. Obroniła pracę magisterską w Instytucie Muzykologii UW poświęconą analizie stylu wykonawczego śpiewu Brzozowego.
Pomysłodawczyni i liderka projektu Wołyń w pieśniach poświęconego opowieściom i wspomnieniom zachowanym w pamięci przedwojennych mieszkańców województwa wołyńskiego, dziś mieszkających w powiecie chełmskim przy granicy polsko – ukraińskiej, którą naturalnie wyznacza rzeka Bug. Projekt otrzymał dwukrotne finansowanie stypendialne Prezydenta Miasta Lublin. W czerwcu ubiegłego roku ukazała się płyta o tym samym tytule.
Na trąbce w grupie Zvanai gra improwizacje oparte na litewskich motywach Sutartines. W Orkiestrze Jarmarku Jagiellońskiego i Warszawsko – Lubelskiej Orkiestrze Dętej gra repertuar orkiestr dętych Roztocza Lubelskiego. Gra też powiślaki Basi Michalec.
Współtworzy projekty eksperymentalne łączące bądź inspirujące się muzyką ludową. Prowadzi trio The Golden Thousand opierające swoje improwizacje na pieśniach kurpiowskich Stanisława Brzozowego. Śpiewa w projektcie Pieśni Przejścia poruszającym temat odchodzenia, straty, śmierci – opartym na pieśniach pogrzebowych. Z zespołem Lumpeks improwizuje na temat wiejskich mazurków. Grupa zdobyła najwyższe wyróżnienie – Grand Prix Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja za „swobodną, odważną, pełną wyobraźni i wyczucia interpretację tradycji muzycznych.”
Współpracowała z kompozytorami współczesnymi oraz wykonuje współczesne kompozycje: Wesele Agnieszki Stulgińskiej, Gorzkie Żale i Lithaniae Aleksandra Kościówa, Encumbrance Zbigniewa Karkowskiego.
Prowadzi warsztaty śpiewu w Warszawie.
www.olgakoziel.pl
https://www.facebook.com/koziel.olga/
https://www.instagram.com/olga.koziel/

Ewa Grochowska – śpiewaczka tradycyjna i skrzypaczka, prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom muzyki tradycyjnej w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej.
Realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową poświęconą polskim pieśniom tradycyjnym oraz muzyce instrumentalnej. Jest autorką projektów edukacyjnych i artystycznych dedykowanych przekazywaniu, rekonstrukcji i popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej, kuratorką wystaw i koncertów. Od 2017 roku prowadzi również badania nad tożsamością kulturową i przemianami tradycji muzycznych w warunkach trudnych realiów historycznych (powojenne migracje i przesiedlenia ludności).
Jest uczennicą wiejskich muzykantów i śpiewaczek, m.in. Jana Gacy, Stanisława Głaza, Stanisława Witkowskiego, Janiny Chmiel, śpiewaczek z Polesia ukraińskiego.
Warsztaty śpiewu prowadzi od 2003 roku.
Twórczyni i/lub członkini zespołów: Tęgie Chłopy, Z Lasu, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, PoMore TanzOrkiestra oraz kilku projektów muzycznych, dedykowanych tradycjom śpiewu obrzędowego.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2014, 2018). Doktor nauk humanistycznych.
http://tegiechlopy.pl/
http://karty-pamieci.pl/
https://soundcloud.com/tutejsi

Paweł Grochocki – śpiewak i nauczyciel śpiewu tradycyjnego, śpiewak pogrzebowy. Uczeń śpiewaka pogrzebowego Jana Wnuka ze Zdziłowic. W duecie Grochocki_Odorowicz zdobył Grand Prix XX Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (2017) .Nagrał płytę „Pieśni przejścia” (Grochocki_Odorowicz i Kozieł, 2019) z tradycyjnymi pieśniami pogrzebowymi oraz „Minimal blood – tradycyjne pieśni o kobietach i krwi” (Wiśniewska/Kadłubowska/Grochocki_Odorowicz, 2018). W ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015) zrealizował projekt „Już idę do grobu – tradycyjne pieśni pogrzebowe Lubelszczyzny i Podlasia”. Poszukuje miejsca dawnych wiejskich obrzędów i zwyczajów pogrzebowych w kulturze miejskiej.


MIEJSCE
Gogołów k/Fryszaka w Ośrodku Trzy siostry
(nocleg i wyżywienie)
warsztaty tylko z pobytem

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
https://docs.google.com/…/1FAIpQLSceqSY4nChp48…/viewform

NOCLEGI
https://docs.google.com/…/1iyUXeBjLFBAuke7T56Je…/edit…

W formularzu zgłoszeniowym prosimy zaznaczać preferowane ulokowanie.

CENA
920 pln – warsztaty
50 pln/dzień – nocleg
30 pln/dzień – dwudaniowy obiad

ORGANIZATORZY
Olga Kozieł
Paweł Grochocki


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij