Przejdź do głównej zawartości strony

(RE)eMIGRACJE OSWAJANIE OBCOŚCI – WYZWANIE CZY OBCIĄŻENIE WSPÓŁCZESNEJ ETNOMUZYKOLOGII?

Temat, który pragniemy zgłębić podczas kolejnego Krajowego Seminarium Etnomuzykologicznego to „(Re)eMigracje. Oswajanie obcości – wyzwanie czy obciążenie współczesnej etnomuzykologii?”

Tradycje muzyczne stanowią pewien kompleks form odczuwania i rozumienia świata. Muzyka w ogólności uważana jest za formę otwartą – uniwersalny język dla dialogu międzykulturowego, poznania i doświadczania „inności”. Proponujemy dyskurs dotyczący współczesnych wyzwań etnomuzykologii. Na ile uniwersalność muzyki przekłada się na grunt muzyki tradycyjnej? Jak tradycje muzyczne zachowują się na pograniczach kulturowych? A jakie funkcje przyjmują na terenach jednorodnych kulturowo, które obecnie mierzą się z napływem imigrantów. Pytamy o granice „swojego” i „obcego” oraz o możliwości wyznaczania „wspólnego”.

Problemy te chcemy widzieć w szerokiej perspektywie historycznej, geograficznej, ale także na różnych płaszczyznach: socjologicznej, filozoficznej czy kulturoznawczej; także z uwzględnieniem przestrzeni wirtualnych. Ważnym aspektem dyskusji staje się funkcja społeczno-kulturowa etnomuzykologii jako nauki. Pytamy więc o tożsamość etnomuzykologa jako badacza, o jego miejsce i rolę w procesie przekazu międzykulturowego, o prawo do ingerowania, inicjowania, utożsamiania się ze zmianą kulturową.

W ujęciu wiodącego zagadnienia proponujemy następujące obszary tematyczne:
• Tradycje muzyczne i ich przemiany
• Migracje i budowanie tożsamości
• Doświadczanie inności – współczesne praktyki
• Dźwiękowe dziedzictwo jako forma oswajania przestrzeni
• Etnowędrówki muzyków, repertuaru, instrumentów
• Oswajanie sieci – e-migracja kultur tradycyjnych.

Oczekujemy na propozycje tematów wystąpień, wraz z krótkimi abstraktami i biogramami autorów do 30 stycznia 2024 r. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: [email protected], w tytule maila wpisując „X KSE”.

Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest opłacenie składki członkowskiej w Polskim Seminarium Etnomuzykologicznym za rok 2024, która wynosi 60 zł (składka ulgowa 30 zł).

Konferencja odbywać się będzie w siedzibie Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie przy ul. Solec 24. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie „Strefa dźwięków” oraz koncercie.


Organizator:
Polskie Seminarium Etnomuzykologiczne

Miejsce:
Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka
Warszawa


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij