Pracownia Pieśni Polskich zaprasza na warsztaty tradycyjnych pieśni żałobnych i innych o nietrwałości. Dla wszystkich, zarówno dla tych, którzy pierwszy raz je usłyszą, jak i dla tych, którzy chcą je sobie po prostu przypomnieć i pośpiewać w gromadzie.
PIEŚNI POGRZEBOWE to nie tylko część rytuału odprowadzania umarłych w zaświaty ale także sposób na przeżywanie osobistej żałoby. Dawniej wypełniały czas obowiązkowego trzydniowego czuwania przy zmarłym, dodawały otuchy, pomagały pogodzić się ze stratą. Rozważania o nietrwałości miały także przestrzegać, motywować do zaniechania szkodliwych działań i dobrego wykorzystania pozostałego nam czasu na ziemi. W ten sposób pieśni o śmierci stawały się afirmacją życia, dobrego i uczciwego. Określały stosunek wobec spraw ostatecznych, łagodziły wszelkie spory, budziły współczucie i miłosierdzie.
Pieśni o śmierci rozpowszechniane były w śpiewnikach kościelnych już od XVI w., a ich teksty i melodie pozostają zabytkami języka i muzyki dawnej. W ludowym wykonaniu jednak, przez kilkaset lat ewoluowały, nabierały lokalnych cech poprzez nałożenie miejscowego dialektu i ulubionych ozdobników wokalnych, gdzieniegdzie przyjęły całkowicie inne, ludowe melodie. Przekazywane ustnie, bez pomocy nut, obecnie zaskakują bogactwem wariantów.
Prowadząca: Olga Chojak
Koszt udziału: 35 zł
Chcemy zapewnić wystarczająca ilość tekstów, dlatego prosimy o zgłoszenia na adres e-mail: [email protected]
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie