Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na kolejne wiosenne spotkanie śpiewacze. Tym razem poznamy pieśni wołoczebne, konopielki, śpiewane podczas wielkanocnego kolędowania przez młodych chłopaków (głównie na wschodzie Polski i Litwie). A także dyngusowe (Wielkopolska, Polska centralna), związane z chodzeniem z kogutkiem (kurkiem). Obie formy kolędowania miały sprowadzić na gospodarzy dostatek i dobre plony, a także po prostu stanowiły formę zalotów. NIE zabraknie także wersji przywiezionych na Dolny Śląsk przez przesiedleńców z Kresów i Polski centralnej. Dowiemy się także o słowiańskich granicach – magicznych punktach w czasie i przestrzeni oraz o tym skąd tyle zielonego wina i jaworów w pieśniach.
Będziemy pracować nad emisją głosu, współbrzmieniem.

Spotkaniom w Ptasiej Dolinie towarzyszą uczty jarskie (z zagadkami kulinarnymi!) dobra atmosfera, rozmowy, śpiewy, spacery i kolędowania po wsi.

Do poczytania:
O kogutku: https://www.wodr.poznan.pl/…/8367-wielkanocny-zwyczaj…
Wołoczebne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wo%C5%82oczebne

 

Warsztat prowadzi Joanna Skowrońska – etnolog, śpiewaczka. Od wielu lat zajmuje się badaniami terenowymi w Polsce, głównie w Łęczyckim, na Dolnym Śląsku, a także na Polesiu Ukraińskim. Badania nad pieśniami obejmują zarówno nagrania terenowe, kwerendy archiwalne i źródłowe, rejestrację, a także działalność wydawniczą, warsztatową i koncertową. Zajmuje się obecnie przemianami obrzędów ludowych. Śpiewu uczy się głównie u wiejskich śpiewaczek i śpiewaków. Autorka Archiwum Łęczyckiego. Współpracuje z Fundacją Ważka i Fundacja Muzyka Zakorzeniona, w ramach Akademii Kolberga współtworzy Szkoły Tradycji. Stypendystka Ministra Kultury 2018, 2020. Zespoły: m.in.: Kust, Pieśni Piękne, Znajome Królika, Pieśni Odzyskane.


Miejsce:
Dom Spotkań Twórczych „Ptasia Dolina”
Pogórze Kaczawskie, Nowa Wieś Wielka 15, Paszowice

Zapisy:
[email protected], tel. 500090561

Wstęp: 
310zł (warsztat, nocleg, pełne wyżywienie wegetariańskie)


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij