Przejdź do głównej zawartości strony

Dobrze już znane WWW, czyli Wiosenne Warsztaty Wielkanocne, prezentujemy w tym roku w nowej odsłonie.

23 marca w DDK „Węglin” odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, na które złożą się: wernisaż wystawy Moniki Trypuz „Rocznik wsi”, warsztaty rodzinne „Wiatrak” prowadzone przez autorkę wystawy i koncert „Obroty” w wykonaniu zespołu Obłoka.

Program:
15.00 – warsztaty rodzinne „Wiatrak”.
Płatność – 30 złotych od rodziny/stanowiska, liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza:
https://docs.google.com/…/1FAIpQLSdvLjXZRSGhdV…/viewform

17.00 – wystawa „Rocznik wsi” oraz koncert „Obroty” zespołu Obłoka.
Wstęp wolny.

Więcej informacji:
zaję[email protected] oraz pod numerem 882 433 036.

Wernisaż wystawy tłumaczony będzie na PJM.
Kontakt w sprawie dostępności: [email protected]

Adres:
DK Węglin
ul. Judyma 2A, Lublin


O wydarzeniu:
Artystka Monika Trypuz opowiada o swojej wystawie: „Projekt «Rocznik wsi» odwołuje się do mojej autorskiej książki pod tym samym tytułem. Książka na dwunastu rozkładówkach ilustruje miesiąc po miesiącu niepraktykowane dziś powszechnie obrzędy i zwyczaje towarzyszące życiu dawnej wsi. Stylistyka książki inspirowana jest podlaską tkaniną dwuosnowową. Scenki z życia wsi udekorowane są bordiurami charakterystycznymi dla tej tkaniny. W książce zilustrowane zostały rzeczywiste obiekty architektoniczne, w tym część z Muzeum Wsi Lubelskiej. Odwzorowane są również tradycyjne ubiory ludności wiejskiej w zależności od pór roku. Rysunki do książki «Rocznik wsi» powstały techniką rysunku odręcznego. Wykorzystane narzędzia to cienkopis i kartka w kratkę nawiązująca do kratownic, na których tkaczki/tkacze projektują wzory”.
Warsztaty „Wiatrak” Monika zapowiada tak: „Uczestnicy i Uczestniczki poznają historię wiatraka z Zygmuntowa zilustrowanego w książce «Rocznik wsi», a obecnie znajdującego się na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej. Pokaz działania zygmuntowskiego młyna zobrazowany jest za pomocą drewnianej repliki wiatraka. Druga część warsztatów poświęcona jest pracy w jednej z technik grafiki warsztatowej – kalkografii. Na podstawie wykonanych matryc wiatraka powstają odbitki dawnego wiatraka z Zygmuntowa”.
Na koncert „Obroty” zespołu Obłoka złożą się pochodzące z różnych stron Lubelszczyzny pieśni towarzyszące kolejnym etapom rocznego cyklu natury i poszczególnym momentom życia człowieka. Zespół skupia się na poszukiwaniu współbrzmienia w jednogłosie, opierając się na pieśniach pochodzących z Lubelszczyzny, nagraniach archiwalnych i badań terenowych. Na koncercie wystąpią Agnieszka Szokaluk i Zuzia Sawińska.

Chcąc wprowadzić w tematykę koncertu Agnieszka wyjaśnia: „W tradycyjnej kulturze polskiej wsi śpiew służył codziennemu życiu – we wszystkich jego przejawach. Towarzyszył wszelkim sytuacjom wypełniającym egzystencję: świętowaniu, monotonnej pracy, walce, żałobie, długiej drodze, odpoczynkowi, rodzącej się miłości, współtworzył obrzędy przełomowych momentów życia. Śpiew służył budowaniu uroczystego nastroju, pomagał w przejściu trudnych chwil, wyrażeniu uczuć, zabiciu nudy, wspierał magię zapewniając podtrzymanie odwiecznego porządku i był częścią pijackiej euforii. Melodie zmieniały się w rytmie pór roku i etapów życia, w rytmie obrotów Ziemi i obrotów losu”.

Artystki:
Zuzia Sawińska – śpiewaczka, muzykantka – uczy się gry na skrzypcach, studentka Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, uczestniczka spotkań i wypraw terenowych w Lubelskim i Radomskim.
Agnieszka Szokaluk – dokumentacją, popularyzacją i praktyką śpiewu tradycyjnego Lubelszczyzny zajmuje się od 2000 roku. W sposób szczególny skupia się na tradycjach śpiewaczych Roztocza i Polesia Lubelskiego, prowadząc tam szerokie badania, ucząc się i podejmując muzyczną współpracę z wybitnymi śpiewaczkami wiejskimi z tych regionów oraz prowadząc warsztaty śpiewu tradycyjnego. Uczestniczka wielu grup i projektów muzycznych, współorganizatorka działań edukacyjnych, festiwali i wydawnictw (m.in. „Pieśni Bagien”, „Fanfara”, MuzykaRoztocza.pl i MuzykaPolesia.net), współredaktorka książek i płyt poświęconych muzyce tradycyjnej Roztocza i Polesia Lubelskiego. Współpracowniczka Towarzystwa dla Natury i Człowieka, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Monika Trypuz – pochodzi z Chełma. Studia: Wydział Grafiki ASP w Warszawie – dyplom z wyróżnieniem rektorskim w dwóch specjalnościach: Grafika Warsztatowa oraz Ilustracja i Grafika Wydawnicza; Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie
Artystka wizualna, której zainteresowania skupiają się wokół polskiej kultury ludowej i rzemiosła, w szczególności tkactwa. Efektem tych zainteresowań jest projekt „Atencja” poświęcony pereborom (ornamentom tkackim charakterystycznym dla nadbużańskich i włodawskich strojów ludowych) będący próbą konfrontacji dawnych technik rękodzielniczych z nowoczesnymi technikami cyfrowymi oraz autorska książka artystyczna „Rocznik wsi” inspirowana tkaniną dwuosnowową ilustrująca miesiąc po miesiącu niepowszechne bądź zapomniane tradycje i obrzędy. Przetransponowany twórczo perebor stał się językiem wypowiedzi artystki – unikalnym kodem, którym posługuje się w kolejnych projektach, jak „Oś świata” (obiekt znajdujący się we Włodawie na tarasie widokowym przy rzece Włodawka) czy chełmski projekt „Flashback – kadr pamięci”.


Więcej/źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij