Przejdź do głównej zawartości strony

9 września 2023 r. świętować będziemy ważną rocznicę, 150-lecie powstania Huty Batory/Bismarck. Z tej okazji zapraszamy na wydarzenie „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory”. Przed nami blisko 70 wydarzeń, które wprawią Was w absolutny zachwyt! Rąbek programowych tajemnicy uchylać będziemy w najbliższych tygodniach, ale już teraz możemy napisać, że PO RAZ PIERWSZY W HISTORII, w byłej hucie obędzie się wesele. I to nie byle jakie. Hutnicze. Historyczne. Takie jak organizowano na Górnym Śląsku 100 lat temu! Szykujcie wygodne buty do tańca i zbierajcie porcelanę na Polterabend. Będzie się działo!

Hutnicy, hutnicy otwierajcie wrota,
wieziemy wam zięcia ze szczerego złota.
Marysiu, Marysiu wyjdź na powitanie,
bo ci się Jasinek bogaty dostanie.
Bo to twój Jasinek tu w hucie pracuje
i żadnego grosza on ci nie zmarnuje.

Wesele Hutnicze zrealizowane zostanie w oparciu o „Hutniczy Obrzęd Weselny” ze zbiorów Adolfa Dygacza pochodzący z zasobów Muzeum „Górnośląskiego Parku Etnograficznego” oraz na podstawie fragmentów „Wesela na Górnym Śląsku” Stanisława Ligonia.

Realizatorzy:
reżyseria: Marlena Hermanowicz
kierownictwo muzyczne: Karo Przewłoka
konsultacje merytoryczne przy scenariuszu oraz strojach: Karo Przewłoka, Jakub Karasek
muzyka i oprawa: Kapela Dejcie Pozór (Karo Przewłoka, Magdalena Jochemczyk, Olo Mateja)

państwo młodzi: Daria Kasprzak, Paweł Kempa
pierwszy drużba: Stefan Mazur
pierwsza druhna: Joanna Maria Płonka
starosta panny młodej: Tadeusz Michalak
starościna panny młodej: Brygida Hałata
starosta pana młodego: Jakub Karasek
starościna panny młodej: Wiktoria Karasek
drużbowie: Zespół Pieśni i Tańca Chorzów
druhenki: Bytomski Kolektyw Śpiewaczy
matka pana młodego: Beata Makowska
ojciec pana młodego: Jerzy Grabiański
matka chrzestna panny młodej: Danuta Markiewicz
goście: zespół Teatru Reduta Śląska (Danuta Skowronek, Leokadia Łakomy, Karolina Knas, Estera Wesenfeld, Sebastian Świeczak), Zespół Pieśni i Tańca Chorzów, Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Śląskich, Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, Zespół Pieśni i Tańca Pszczyna oraz Wy, drodzy uczestnicy imprezy

Partnerzy: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie, Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Śląskich, Śląski Teatr Impresaryjny w Rudzie Śląskiej, MDK Batory, Zespół Pieśni i Tańca Chorzów, Kwiaciarnia Kwiat się kręci, Restauracja Zacisze

Przy okazji realizacji widowiska na terenie zewnętrznym Muzeum Hutnictwa dostępna będzie strefa gastronomiczna.

Działanie „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory” realizowane jest w ramach projektu „Tradycje hutnicze: ochrona i popularyzacja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Miejsce:
teren zewnętrzny Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Wstęp:
wolny

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij