Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na intensywne warsztaty teoretyczne i praktyczne z Mateuszem Dobrowolskim, bębnistą w polsko-białoruskiej grupie Hajda Banda / Гайда Банда.

Opis zajęć:

Jednomembranowy bęben obręczowy obecny jest w różnych formach na wszystkich kontynentach globu od setek lat. W Europie Wschodniej, obok unikalnej budowy instrumentu, przyjęła się także charakterystyczna technika gry na tym instrumencie, wykorzystująca zarówno drewnianą pałkę jak i dłoń. Instrument, choć wyparty z tradycyjnej praktyki wykonawczej po II Wojnie Światowej przez zestawy perkusyjne, barabany i tamburyny, powraca na sceny dzięki zespolom folkowym i grupom rekonstruującym dawną polską muzykę wiejską.

Na zajęciach nauczymy się podstawowych technik gry na instrumencie a także kilku układów rytmicznych towarzyszących tradycyjnym polskim tańcom trójmiarowym. Uczestnicy zajęć poznają także ćwiczenia rozgrzewkowe i indywidualne techniki samodoskonalenia gry.

Wymagania
własny instrument (bęben obręczowy z cekinami; rekomendowane są lekkie, nieduże bębny)
ochota i determinacja

Mateusz Dobrowolski
Muzykant, animator kultury, dziennikarz. Od 2010 roku gra na tradycyjnym wschodnioeuropejskim bębnie obręczowym. Laureat II nagrody na organizowanym przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Turnieju Muzyków Prawdziwych 2022 jako solista-instrumentalista. Współtworzy polsko-białoruską grupę Hajda Banda / Гайда Банда. Występował m.in. w ukraińskim trio US Orchestra, kolektywem terenNowy (muzyka improwizowana), z grupą R.U.T.A. (hardcore punk) i Kapelą Piotra Kaznowskiego. Wykłada grę na bębnach obręczowych w ognisku muzyki tradycyjnej warszawskiego Domu Kultury Praga i prowadzi poświęcone bębnom obręczowym konto w serwisie Instagram: instagram.com/mat.dobro


Dla kogo?
Dla początkujących i chcących uporządkować dotychczasowe doświadczenie i poznać bębnowe bhp

Kiedy?
30.08.2023 r. (środa) 17.30 – 20.30

Gdzie?
Sala baletowa w Katowice Miaato Ogrodów (Plac Sejmu Śląskiego 2)

Za ile?
75 zł

Ile osób będzie na warsztatach?
maksymalnie 10

Można wypożyczyć bęben?
za dodatkowe 10 zł

Zapisy przez formularz:
https://forms.gle/AQfMFWGjr9xfmbpXA

Organizatorzy:
Śląsk Folkowy
Mateusz Dobrowolski and his frame drums


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij