Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na intensywne warsztaty praktyczne z Mateuszem Dobrowolskim, bębnistą w polsko-białoruskiej grupie Hajda Banda / Гайда Банда.

Warsztaty dla osób na każdym poziomie zaawansowania.

Archiwalne nagrania polskiej muzyki tradycyjnej zdradzają niezwykłe bogactwo technik gry na bębnie obręczowym. Zwłaszcza nagrania ze “ściany wschodniej” ukazują nieoczywiste podziały rytmiczne, unikalne ozdobniki, alternatywne sposoby wydobywania dźwięku z instrumentu. W ramach warsztatów 21 kwietnia przyjrzymy się tecnice z okolic Mierżączki, wsi w powiecie garwolińskim w południowo-wschodniej części Mazowsza, z której pochodziła rodzinna Kapela Trzpilów. Jej bębnista, Stefan Trzpil (1921-2000), dysponował niezwykłym, wyrosłym z lokalnych tradycji stylem gry, który z powodzeniem implementował w, nowoczesnej jak na tamte lata, kapeli (harmonia trzyrzędowa, klarnet i skrzypce), o ultracharakterystycznym, heterofonicznym brzmieniu. Dzięki bogatej opublikowanej dokumentacji audio (Polskie Radio, Dom Tańca) oraz video (Muzyka Odnaleziona) zrekonstruujemy styl „urodzonego bębnisty” – jak o Stefanie Trzpilu pisał redaktor Marian Domański.
W ramach zajęć uczestnicy poznają ćwiczenia usprawniające aparat wykonawczy oraz opanują kluczowe elementy stylu, tj:
– alternatywne techniki trzymania bębna i pałki
– wyprowadzanie podstawowych uderzeń
– galop i inne układy rytmiczne
– rytmy wykonywane przy użyciu palców
Co będzie Ci potrzebne?
✔️ własny instrument (bęben obręczowy z cekinami; rekomendowane są lekkie, nieduże bębny, można wypożyczyć bęben przy zapisach)
✔️ochota i determinacja
Na miejscu dostępne będą pałki ułatwiające grę w stylu
Prowadzący: Mateusz Dobrowolski – muzykant, animator kultury, dziennikarz. Współtworzy polsko-białoruską grupę Hajda Banda / Гайда Банда. Wykłada grę na bębnach obręczowych w ognisku muzyki tradycyjnej warszawskiego Domu Kultury Praga i prowadzi poświęcone bębnom obręczowym konto w serwisie Instagram – instagram.com/mat.dobro

Miejsce zajęć:
Dom Tramwajarza – sala warsztatowa, Słowackiego 19/21, 60-702 Poznań

Termin warsztatów:
5 maja, niedziela, 13:30 – 16:30 – dla każdego – styl z Mierżączki
W razie wzmożonego zainteresowania możliwe jest utworzenie dodatkowego terminu.

Maksymalna liczba uczestników:
14 osób/zajęcia

Koszt uczestnictwa w zajęciach: przedpłata 94 zł/os/zajęcia, wypożyczenie bębna: +20 zł/os./zajęcia, limitowana liczba bębnów)
Uczestnicy na tydzień przed zajęciami otrzymują materiały teoretyczne do nauki i „zadanie domowe”.

Zapisy:
https://docs.google.com/…/1ouAI2mTsgrCCTqLSgLsnY…


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij