Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na intensywne warsztaty praktyczne z Mateuszem Dobrowolskim, bębnistą w polsko-białoruskiej grupie Hajda Banda / Гайда Банда.
Warsztaty dla osób na każdym poziomie zaawansowania.


Opis zajęć:
Archiwalne nagrania polskiej muzyki tradycyjnej zdradzają niezwykłe bogactwo technik gry na bębnie obręczowym. Zwłaszcza nagrania ze “ściany wschodniej” ukazują nieoczywiste podziały rytmiczne, unikalne ozdobniki, alternatywne sposoby wydobywania dźwięku z instrumentu. W ramach warsztatów 21 kwietnia przyjrzymy się tecnice z okolic Mierżączki, wsi w powiecie garwolińskim w południowo-wschodniej części Mazowsza, z której pochodziła rodzinna Kapela Trzpilów. Jej bębnista, Stefan Trzpil (1921-2000), dysponował niezwykłym, wyrosłym z lokalnych tradycji stylem gry, który z powodzeniem implementował w, nowoczesnej jak na tamte lata, kapeli (harmonia trzyrzędowa, klarnet i skrzypce), o ultracharakterystycznym, heterofonicznym brzmieniu. Dzięki bogatej opublikowanej dokumentacji audio (Polskie Radio, Dom Tańca) oraz video (Muzyka Odnaleziona) zrekonstruujemy styl „urodzonego bębnisty” – jak o Stefanie Trzpilu pisał redaktor Marian Domański.

W ramach zajęć uczestnicy poznają ćwiczenia usprawniające aparat wykonawczy oraz opanują kluczowe elementy stylu, tj:
– alternatywne techniki trzymania bębna i pałki
– wyprowadzanie podstawowych uderzeń
– galop i inne układy rytmiczne
– rytmy wykonywane przy użyciu palców

Co będzie Ci potrzebne?
– własny instrument (bęben obręczowy z cekinami; rekomendowane są lekkie, nieduże bębny, można wypożyczyć bęben przy zapisach)
– ochota i determinacja
Na miejscu dostępne będą pałki ułatwiające grę w stylu

Polecam także swoje cykliczne zajęcia z gry na bębnie w ramach Ogniska Muzyki Tradycyjnej „Duże Mazurki” w Pałacyku Konopackiego Domu Kultury Praga:
https://www.strefazajec.pl/course/view/id/51458


Miejsce zajęć:
ul. Popiełuszki 19/21, Warszawa
Przestrzeń warsztatowa, niestety, nie jest przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach.

Maksymalna liczba uczestników:
9 osób/zajęcia – ćwiczymy w małej grupie, pełen fokus na praktykę

Koszt uczestnictwa w zajęciach:
111 zł/os, wypożyczenie bębna: +30 zł/os,
Uczestnicy na około tydzień przed zajęciami otrzymują materiały teoretyczne do nauki i „zadanie domowe”.

Prowadzący:
Mateusz Dobrowolski – muzykant, animator kultury, dziennikarz. Współtworzy polsko-białoruską grupę Hajda Banda / Гайда Банда. Wykłada grę na bębnach obręczowych w ognisku muzyki tradycyjnej warszawskiego Domu Kultury Praga i prowadzi poświęcone bębnom obręczowym konto w serwisie Instagram – instagram.com/mat.dobro
Kontakt w sprawie zajęć:
[email protected] (preferowany), +48 792 024 754 (telefon)

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij