Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na intensywne warsztaty praktyczne z Mateuszem Dobrowolskim, bębnistą w polsko-białoruskiej grupie Hajda Banda / Гайда Банда.

Warsztaty dla osób na każdym poziomie zaawansowania.

Archiwalne nagrania polskiej muzyki tradycyjnej zdradzają niezwykłe bogactwo technik gry na bębnie obręczowym. Zwłaszcza nagrania ze “ściany wschodniej” ukazują nieoczywiste podziały rytmiczne, unikalne ozdobniki, alternatywne sposoby wydobywania dźwięku z instrumentu. W ramach warsztatów przyjrzymy się jedynemu spośród wschodnich styli, który ostał się w żywej praktyce wykonawczej – grze “po suwalsku”, obecnej na polsko-litewskim pograniczu. Znamy ją z archiwalnego dorobku Kapeli Racisów z Jasionowa, prowadzonej przez Franciszka Racisa, z kapeli zespołu Pogranicze z Szypliszk w której bębnił Leon Racis, a z obecnie aktywnych twórców – dzięki grupie Chłopcy z Nowoszyszek i duetowi Kanka Franka. W ramach zajęć uczestnicy opanują kluczowe elementy stylu, tj:
– alternatywną technikę trzymania bębna
– wyprowadzanie podstawowych uderzeń
– galop i inne układy rytmiczne
– ozdobniki wykonywane przy użyciu palców
– układy rytmiczne do tańców (polka, fokstrot, oberek)

Co będzie Ci potrzebne?
✔️ własny instrument (bęben obręczowy z cekinami; rekomendowane są lekkie, nieduże bębny, można wypożyczyć bęben przy zapisach)
✔️ochota i determinacja
✔️zatyczki do uszu lub słuchawki (będzie głośno)
Na miejscu dostępne będą pałki ułatwiające grę w stylu

Prowadzący: Mateusz Dobrowolski – muzykant, animator kultury, dziennikarz. Współtworzy polsko-białoruską grupę Hajda Banda / Гайда Банда. Wykłada grę na bębnach obręczowych w ognisku muzyki tradycyjnej warszawskiego Domu Kultury Praga i prowadzi poświęcone bębnom obręczowym konto w serwisie Instagram – instagram.com/mat.dobro

Patronat: Śląsk Folkowy


Miejsce zajęć:
Pracownia: Spółdzielnia Artystyczna, ul. Partyzantów 1, Częstochowa, Polska

Maksymalna liczba uczestników:
15 osób/zajęcia

Koszt uczestnictwa w zajęciach: przedpłata 100 zł/os, wypożyczenie bębna: +20 zł/os
Uczestnicy na około tydzień przed zajęciami otrzymają materiały teoretyczne do nauki i „zadanie domowe”.

Zapisy:
https://docs.google.com/…/1-z6_JW-s84TBCGr…


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij