Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na intensywne warsztaty praktyczne z Mateuszem Dobrowolskim, bębnistą w polsko-białoruskiej grupie Hajda Banda / Гайда Банда.


Warsztaty dla osób na każdym poziomie zaawansowania.

Z uwagi na bogatą dokumentację lokalnego folkloru – zwłaszcza aktywność fundacji Muzyka Odnaleziona – i wciąż żywe tradycje, muzyka pogranicza radomsko-opoczyńskiego jest częstym punktem odniesienia dla współczesnej sceny folkowej. W ramach warsztatów 17 marca przyjrzymy się stylowi gry znakomitych bębnistów z okolic Wieniawy. To wybitny tancerz i śpiewak, występujący m.in. w kapelach Stanisława Stępniaka czy Mariana Pełki Józef Lipiński z Kłudna i jego sąsiad Stanisław Wlazło – prekursor gry na harmonii, występujący z rodzinną kapelą i prawdopodobnie jedyny bębnista nagrodzony za występ solo podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (1980, II miejsce ex aequo jako solista-instrumentalista).

W ramach zajęć uczestnicy opanują kluczowe elementy styli ww., wykonawców, tj:
– technikę trzymania bębna i potrząsania nim
– wyprowadzanie podstawowych uderzeń
– wyprowadzanie „uderzeń łączonych”
– uderzenia w wewnętrzną część bębna
– podstawowe układy rytmiczne w tańcach trójmiarowych i dwumiarowych
– śpiew z akompaniamentem bębna

O prowadzącym: Mateusz Dobrowolski
Muzykant, animator kultury, dziennikarz. Od 2010 roku gra na tradycyjnym wschodnioeuropejskim bębnie obręczowym. Laureat II nagrody na organizowanym przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Turnieju Muzyków Prawdziwych 2022 jako solista-instrumentalista. Współtworzy polsko-białoruską grupę Hajda Banda / Гайда Банда. Występował m.in. w ukraińskim trio US Orchestra, kolektywem terenNowy (muzyka improwizowana), z grupą R.U.T.A. (hardcore punk) i Kapelą Piotra Kaznowskiego. Wykłada grę na bębnach obręczowych w ognisku muzyki tradycyjnej warszawskiego Domu Kultury Praga i prowadzi poświęcone bębnom obręczowym konto w serwisie Instagram – instagram.com/mat.dobro


Co będzie Ci potrzebne?
–  własny instrument (bęben obręczowy z cekinami; rekomendowane są lekkie, nieduże bębny)
– ochota i determinacja

Na miejscu dostępne będą specjalne pałki przeznaczone do gry w stylu.

Dla kogo?
Dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania

Kiedy?
2024-03-17 (niedziela) 13.30 – 16.30

Gdzie?
Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21, 60-702 Poznań – sala warsztatowa

Za ile?
88 zł /osobę

Ile osób będzie na warsztatach?
Maksymalnie 15

Można wypożyczyć bęben
za dodatkowe 20 zł

Zapisy przez formularz:
https://docs.google.com/…/1JvXOJ3Ju3J7GLajHEQZA5m2vnmkZ…

Patronat:
Dom Tańca Poznań


Więcej/źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij