Przejdź do głównej zawartości strony

Opis zajęć: Zapraszamy na intensywne zajęcia praktyczne z Mateuszem Dobrowolskim, bębnistą w polsko-białoruskiej grupie Hajda Banda / Гайда Банда.
Warsztaty dla osób na każdym poziomie zaawansowania.
Archiwalne nagrania polskiej muzyki tradycyjnej zdradzają niezwykłe bogactwo technik gry na bębnie obręczowym. Zwłaszcza nagrania ze “ściany wschodniej” ukazują nieoczywiste podziały rytmiczne, unikalne ozdobniki, alternatywne sposoby wydobywania dźwięku z instrumentu. W ramach warsztatów przyjrzymy się stylowi gry Stanisława Lisa (1920-?) z Dąbrów, bębnisty występującego razem z legendami muzyki kurpiowskiej – śpiewaczką Walerią Żarnoch i skrzypkiem Ignacym Zyśkiem. Warsztat będzie próbą rekonstrukcji stylu gry Lisa na podstawie nagrań audio Kapeli z Dąbrów i ich porównania z nagraniami video wykonawców z Ukrainy.

W ramach zajęć uczestnicy poznają ćwiczenia usprawniające aparat wykonawczy oraz opanują kluczowe elementy stylu, tj:
– alternatywne techniki trzymania bębna i pałki
– wyprowadzanie podstawowych i łączonych uderzeń
– galop – klasyczny, „z palca” i ze „sztywnej pałki”
– charakterystyczne układy rytmiczne do kurpiowskich tańców (żuraw, olender, powolniak, oberek)

Co będzie Ci potrzebne?
✔️ własny instrument (bęben obręczowy z cekinami; rekomendowane są lekkie, nieduże bębny, można wypożyczyć bęben przy zapisach)
✔️ochota i determinacja
✔️zatyczki do uszu lub słuchawki (będzie głośno!)
Na miejscu dostępne do wypróbowania i kupienia specjalne pałki ułatwiające grę w stylu

Prowadzący: Mateusz Dobrowolski – muzykant, animator kultury, dziennikarz. Współtworzy polsko-białoruską grupę Hajda Banda / Гайда Банда. Wykłada grę na bębnach obręczowych w ognisku muzyki tradycyjnej warszawskiego Domu Kultury Praga i prowadzi poświęcone bębnom obręczowym konto w serwisie Instagram – instagram.com/mat.dobro


Patronat:
Śląsk Folkowy

Miejsce zajęć:
Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek – Muzykodrom, Plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice

Zapisy:
 https://docs.google.com/…/1FnzL4Ii…

TERMIN WARSZTATÓW:
2024-06-25 (wtorek), 18:00 – 21:00 – dla każdego – styl kurpiowski

Maksymalna liczba uczestników:
15 osób/zajęcia

Koszt uczestnictwa w zajęciach:
przedpłata – 85 zł (ulgowy), 105 zł (standardowy), 150 zł (solidarnościowy)

Uczestnicy w ciągu 72 godzin od zapisu na zajęcia otrzymają materiały teoretyczne do nauki i związane z nimi „zadanie domowe”.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij