Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na intensywne warsztaty praktyczne z Mateuszem Dobrowolskim, bębnistą w polsko-białoruskiej grupie Hajda Banda / Гайда Банда.
Warsztaty dla osób na każdym poziomie zaawansowania.
Archiwalne nagrania polskiej muzyki tradycyjnej zdradzają niezwykłe bogactwo technik gry na bębnie obręczowym. Zwłaszcza nagrania ze “ściany wschodniej” ukazują nieoczywiste podziały rytmiczne, unikalne ozdobniki, alternatywne sposoby wydobywania dźwięku z instrumentu. Zajęcia poświęcimy Kapeli Bździuchów z Aleksandrowa k. Biłgoraja. Legendarne duo z Zamojszczyzny, akompaniujące Annie Malec i innym wybitnym śpiewa(cz)kom regionu. Franciszek (ur. 1906) – skrzypek i Jan (ur. 1891!!!) Bździuch, który początkowo też grał na skrzypcach, ale po wypadku grał wyłącznie na bębnie. To fenomen – wybitna wiejska kapela, po której nie została minuta nagrania video w jakimkolwiek ogólnie dostępnym źródle. Styl bębnienia Jana Bździucha zgłębimy na podstawie nagrań audio wydanych przez Polskie Nagrania i Polskie Radio i zdjęć. Istotną rolę odegra też porównanie stylu Bździuchów z innymi wykonawcami regionu oraz z bębnistami z Białorusi i Ukrainy. W ramach zajęć uczestnicy poznają ćwiczenia usprawniające aparat wykonawczy oraz opanują kluczowe elementy stylu, tj:
– alternatywne techniki trzymania bębna i pałki
– wyprowadzanie podstawowych i łączonych uderzeń
– „warczenie” bębna
– galop w oberku
– układy rytmiczne do tańców (suwak, polka, oberek)

Co będzie Ci potrzebne?
✔️ własny instrument (bęben obręczowy z cekinami; rekomendowane są lekkie, nieduże bębny, można wypożyczyć bęben przy zapisach)
✔️ochota i determinacja
✔️zatyczki do uszu lub słuchawki (będzie głośno!)
Na miejscu dostępne do wypróbowania i kupienia specjalne pałki ułatwiające grę w stylu

Prowadzący: Mateusz Dobrowolski – muzykant, animator kultury, dziennikarz. Współtworzy polsko-białoruską grupę Hajda Banda / Гайда Банда. Wykłada grę na bębnach obręczowych w ognisku muzyki tradycyjnej warszawskiego Domu Kultury Praga i prowadzi poświęcone bębnom obręczowym konto w serwisie Instagram – instagram.com/mat.dobro


Patronat:
Stowarzyszenie Folkowisko, Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu

Miejsce zajęć:
Studio Bębnów Afrykańskich, ul. Mikołaja Reja 12, 35-211 Rzeszów

Zapisy:
https://docs.google.com/…/1YyMhu5g75e6ywMDEjWTvpPVaJ1jK…

TERMIN WARSZTATÓW:
2024-06-26 (środa), 18:00 – 21:00 – dla każdego – styl biłgorajski

Maksymalna liczba uczestników:
15 osób/zajęcia

Koszt uczestnictwa w zajęciach:
przedpłata – 75 zł (ulgowy), 95 zł (standardowy), 150 zł (solidarnościowy)
Uczestnicy w ciągu 72 godzin od zapisu na zajęcia otrzymają materiały teoretyczne do nauki i związane z nimi „zadanie domowe”.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij