Przejdź do głównej zawartości strony

Som my nazod!

Przed nami piąta edycja Śląskiego Taboru w Ornontowicach, która zamknie się w dwa dni 22–23.07.2022 r. Tabor to zawsze spotkanie – przede wszystkim z muzyką, tańcem i śpiewem. Ale również z obyczajami, historią, z własnymi zainteresowaniami, z pasją innych ludzi.


Hasło piątego taboru to: Światłocienie – wielogłos, wielopłaszczyznowość, różnorodność, którą poznacie na warsztatach i podczas koncertów 22.07, a 23.07 specjalny blok warsztatowo-teatralny dla dzieci pn. „Mały Tabor”.

Wszystkie elementy wielobarwnej mozaiki znajdują swoje odzwierciedlenie w różnicach w obrębie ziem/regionów Górnego Śląska , którym w tym roku pragniemy przyjrzeć się z bliska. Jednocześnie pragniemy stworzyć platformę dla nowych projektów regionalnych i międzyregionalnych budowanych w atmosferze wzajemnego szacunku i szacunku do tradycji.

Tref ze kulturōm Górnego Ślōnska
ôtwarty na hanysów i goroli.
Bydź tam ze nami!

Spotkanie z kulturą Górnego Śląska
otwarte na ślązaków i wszystkich spoza śląska.
Bądź tam z nami!

Dlaczego akurat Śląski Tabor?

Górny Śląsk kojarzy się z bardzo silną tożsamością regionalną – wyróżnia go zarówno etnolekt, muzyka (orkiestry dęte, chóry, akordeon), malarstwo (prymitywiści), tańce inne niż w pozostałych regionach Polski. Na dzisiejszy obraz Śląska, jakim go widzą zarówno Ślązacy jak i przyjezdni wpłynęło szereg czynników kulturowych i historycznych.

Naszym głównym zadaniem jest szerzenie starodawnej muzyki Śląskiej z początków ubiegłego wieku oraz promocja tańca i śpiewu w formach niestylizowanych.

Istotą naszego spotkania jest komunikowanie młodych adeptów muzyki wiejskiej ze starymi mistrzami i materiałem dotyczącym zawsze konkretnego regionu i czasu. Efektem tych spotkań jest ochrona niestylizowanych melodii, tekstów, tańców, zwyczajów i obrzędów i przekazanie ich w użytkowanie młodszym pokoleniom muzyków.

Pozwól nam odczarować wizję śląskiej tradycji jako rolady, klusek i modrej kapusty zaklętej w węglowej kuli 😉 Poobcuj z nią chwilę a przekonasz się jaka potrafi być kolorowa, roztańczona i radosna!


Szczegółowy plan i zapisy:
www.slaskitabor.pl…
Facebook/Śląski-Tabor-w-Ornontowicach

Organizatorzy:
ARTeria Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach
Śląsk Folkowy


Źródło informacji:
www.slaskitabor.pl…

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij