Przejdź do głównej zawartości strony

Tym razem nasz Festiwal zabiera Was w wir szalonych tańców ukraińskich! Zaplączemy się w długie korowody, poskaczemy do kozaków i zawirujemy w rytm podolskich poleczek.
Do zobaczenia na parkiecie!

US ORCHESTRA
Gramy tradycyjną muzykę centralnej Ukrainy, zachodniego Podola oraz muzykę amerykańskich i kanadyjskich emigrantów z Ukrainy, którą znaleźliśmy na nagraniach z lat 20. XX wieku. Jesteśmy bardzo zafascynowani tą niezwykłą muzyką i historiami muzyków. Przepiękna muzyka Podola Zachodniego, grana przez wiejskich muzyków, dopiero niedawno stała się znana mieszkańcom miast. Wyjątkowe są nie tylko melodie, ale nawet skład instrumentów: w tym regionie wciąż pamiętają, że grano w składzie skrzypce, cymbały i bas. Gramy starając się wiernie odtwarzać muzykę z nagrań, które realizujemy podczas wypraw na wsie i tych znalezionych w prywatnych archiwach badaczy. Emigranci sprowadzali wiejską muzykę na kontynent amerykański i nadal ją wykonywali oraz nagrywali płyty, dzięki czemu ta muzyka przetrwała do naszych czasów. Nazwa zespołu „US Orchestra” oznacza Ukrainska Silska Orchestra, tak nazywały się emigracyjne kapele ukraińskie.
W Polsce gościli już wielokrotnie – m.in na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, Festiwalu Fanfara oraz w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej.

Skład zespołu:
Yaryna Dron – skrzypce prym
Serhii Postolnikov – skrzypce sekund
Andrii Levchenko – bęben obręczowy

FESTIWAL ŁÓDŹ FABRYKANCKA:
W tej edycji Festiwalu staramy się ukazać jak najszersze spektrum wielokulturowości Łodzi fabrykanckiej. Jedną z kultur, które tworzyły przedwojenną Łódź, a która wpisuje się dziś wyraźnie w architekturę miasta jest kultura rosyjska. Ze względu na sytuację na Ukrainie, postanowiliśmy jednak odejść od prezentacji rosyjskiej tradycji muzycznej na rzecz tańców i pieśni ukraińskich.
Do przedwojennej Łodzi trafiali nie tylko rosyjscy przedstawiciele administracji, ale także inni mieszkańcy ziem obejmujących ówczesne Imperium Rosyjskie, w tym Ukrainy.


Miejsce:
Kipisz
Łódź, Piotrkowska 282

WSTĘP WOLNY

W KIPISZu podają pyszne ciasta i napoje dla spragnionych, serdecznie polecamy!

Organizatorzy:
Po Staremu
Festiwal Łódź Fabrykancka

Projekt Łódź Fabrykancka 3.0 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

 


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij