Przejdź do głównej zawartości strony

Tematem przewodnim tegorocznego Taboru jest zjawisko muzyki kujawiakowej, której zasięg wychodzi daleko poza same Kujawy wpływając na ościenne tradycje mazowieckie. Próbując uchwycić fenomen muzyki kujawiakowej tym razem spojrzymy w 3 kierunkach: na Kujawy, w Łowickie i pod Sanniki.

Podczas pięciu dni warsztatów, spotkań z mistrzami i ich uczniami, zabaw przy żywej muzyce będziemy odkrywać wspólne wątki i wzajemne relacje pomiędzy tymi trzema tradycjami. Styk tych 3 regionów jest enklawą wyjątkowej muzyki. Tutejsza muzyka skrzypcowa i śpiew pod względem finezji być może nie mają sobie równych. Melodie mają niebywale zawiłą formę, często nieregularną frazę, grane są i śpiewane przy tym z lekkością i wielką fantazją. To kraina kujawiaków granych, śpiewanych, wykonywanych w różnych odmianach i stylach. Wiele z nich to pieśni.

Podczas sesji warsztatowych będziemy pracować z repertuarem muzykantów sannickich, łowickich i kujawskich śpiewaczek i śpiewaków urodzonych jeszcze pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku takich jak Zofia Wojnicka z Osięcin, Janina Smagała z Czermna, Waleria Czubak z Błędowa, Józef Ciastek z Czermna, Piotr Figurski z Sannik, Tomasz Latoszewski z Chąśna, harmonista Konstanty Kędziora z Polesia.

Warsztaty taneczne poświęcone będą tzw. garniturowi kujawiaka, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki oberka, kujona i kujawiaka, poznamy też inne tańce regionu Gąbińsko-Sannickiego min. Polkę Trzęsioną, Trojaka Słubickiego, Lelendra, Kowala i inn. Zaplanowaliśmy także spotkanie z wiejskimi tancerzami z Sannik i spod Łowicza. Warsztaty będą odbywać się podziale na grupę początkującą i zaawansowaną.

Warsztat instrumentalny dedykowany będzie kujawiakowym melodiom instrumentalnym pochodzącym od skrzypków i harmonistów pogranicza kujawsko-mazowieckiego a także grze na barabanie i opcjonalnie na basach (po konsultacji z prowadzącymi) Warsztaty instrumentalne adresujemy do osób grających w stopniu przynajmniej podstawowym, posiadających własne instrumenty.

Warsztaty śpiewacze poświęcone będą repertuarowi ze wszystkich trzech stron, w tym przyśpiewkom kujawiakowym a także pieśniom opartym na rytmach trójdzielnych w podziale na grupy żeńską i męską.

Warsztaty poprowadzą: Piotr Zgorzelski (taniec), Justyna Piernik (śpiew), Mateusz Niwiński (instrumentalne dla grających) i Agnieszka Niwińska (baraban, bęben obręczowy), Jeremi Kowalski (instrumentalne dla grających), Jan Szymański (instrumentalne w czwartek).

Zaplanowaliśmy także spotkanie ze śpiewaczkami starszego pokolenia: Janiną Smagałą i Krystyną Ledzion z muzykanckiej wsi Czermno k. Sannik, Ewą Mikołajczyk z Sannik, Bogumiłą Drzewiecka z Drzewiec oraz codzienne wieczorne zabawy przy muzyce do tańca. Zagrają min., Kapela Sławomira Czekalskiego, Maciej Filipczuk, Goście Weselni, Kapela Niwińskich, Skrzypkowie Dzielni, Jeremi Kowalski, Kapela Jana Szymańskiego, Kapela Mazowiecka i inni.

Pierwsza część spotkania (15.07-17.07) odbędzie się w sercu mikroregionu Gąbińsko-Sannickiego, w Grzybowie, w malowniczej scenerii pięknego gospodarstwa ekologicznego Ewy i Petera Stratenwerthów mieszczącego Ekologiczny Uniwersytet Ludowy i Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Ziarno”. Tabor otworzy zabawa w świetlicy wiejskiej w muzykanckiej wsi Czermno (14.07 niedziela).

Dzień łowicki odbędzie się na terenie skansenu budownictwa księżackiego w Złakowie Kościelnym (18.07 czwartek).


ORGANIZATORZY:
Stowarzyszenie Ziarno, Akademia Tańca Tradycyjnego, Fundacja Czas Tradycji, Mateusz Niwiński, Piotr Zgorzelski, Łódzki Dom Kultury.

Projekt będzie finansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Łódzkiego Domu Kultury.

KIEDY 
14-18 lipca

GDZIE
Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne ZIARNO
Grzybów 1/2,
09-533 Słubice

Skansen budownictwa księżackiego
Złaków Kościelny 45,
99-440 Złaków Kościelny

ZAPISY
Zapisy będą przyjmowane tylko na cały Tabor (5 dni czyli od niedzieli do czwartku).

ILOŚĆ MIEJSC NA TABORZE OGRANICZONA (max. 60 osób)

OTWARTY FORMULARZ REKRUTACYJNY ZOSTANIE UDOSTĘPNIONY 14 czerwca !!!

KOSZT TABORU
podamy w najbliższym czasie – 4 noce oraz 4 całodzienne posiłki (śniadanie, obiad, kolacja)

Warunkiem uczestnictwa jest pokrycie kosztu karnetu pokrywającego koszty noclegów na polu namiotowym lub wspólnej sali (ograniczona ilość miejsc – 20 osób) oraz wyżywienia.

Udział we wszystkich warsztatach i potańcówkach jest DARMOWY.

NOCLEGI 
Namiot
Sala (własny śpiwór)

WYŻYWIENIE 
Tylko opcje wegetariańska oraz vegańska (produkty z gospodarstw ekologicznych) – 3 posiłki dziennie

PROWADZĄCY WARSZTATY:
Piotr Zgorzelski (taniec)
Mateusz Niwiński (skrzypce)
Agnieszka Niwińska (bębenek)
Justyna Piernik (śpiew)
Jeremi Kowalski (harmonia)
Jan Szymański (skrzypce – warsztat w środę)

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij