Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na spotkanie z kulturą ludową i jej twórcami. W galerii Filharmonii Kaszubskiej podziwiać będzie można instrumenty i ich wielopokoleniowych twórców.

To okazja, by poznać instrumenty muzyczne z wielu regionów Polski, a przy okazji dowiedzieć się, co je charakteryzuje oraz zgłębić technikę ich powstawania. Przede wszystkim zaś wystawa jest spotkaniem z fantastycznymi ludźmi – pasjonatami, którzy od lat zajmują się budową bazun, suk biłgorajskich, lir korbowych i wielu innych.

Odwiedzający wystawę będą mogli posłuchać też pięknych dźwięków – melodii wygrywanych przez artystów na stworzonych przez nich małych dziełach sztuki.

Wystawie przyświeca też cel udostępnienia jej treści osobom z utrudnionym dostępem do dóbr kultury. Dzięki rejestracji cyfrowej będą mogły one nie tylko zapoznać się z eksponatami, ale i wysłuchać rozmów z artystami – rzeźbiarzami, lutnikami i muzykami. Zapis obejmie też twórców muzykujących na prezentowanych instrumentach.

Treść wystawy dopełniają opracowane przez Justynę Gancarek plakaty, ukazujące proces budowy skrzypiec. Artystka to klasyczna lutniczka zajmująca się edukacją. Organizuje choćby prelekcje na temat tradycyjnych instrumentów.

Wierzymy, że dla wszystkich będzie to niewątpliwa muzyczna i kulturalna, na którą serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy na wernisaż 15 marca o godz. 18.00! Na wydarzeniu gościć będziemy twórców instrumentów eksponowanych na wystawie.

Wernisaż to niepowtarzalna okazja by porozmawiać z twórcami osobiście, usłyszeć ich koncertujących, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek.

Gościć będziemy między innymi:
Andrzeja Staśkiewicza – kurpiowskiego twórcę ludowego, rzeźbiarza i muzykanta
Pawła Grubę – twórcę bazun
Katarzynę Bednarz – lutniczkę, twórczynię lir korbowych
Przemysława Ficka – multiinstrumentalistę, budowniczego instrumentów ludowych
Huberta Połaniewicza – twórcę suk mieleckich, skrzypiec norweskich, lir kreteńskich czy gęśli gdańskich
Zbigniewa Butryna – rekonstruktora m.in. suki biłgorajskiej

Wystawa potrwa do 13 kwietnia


Miejsce/organizator:
Wejherowskie Centrum Kultury Filharmonia Kaszubska
Wejherowo, ul. Sobieskiego 255
wck.org.pl…


Źródło informacji:
wck.org.pl…

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij