Przejdź do głównej zawartości strony

Białorusini od zawsze są częścią Podlasia, ale co tak naprawdę wie o nas przeciętny mieszkaniec Polski? Co my sami o sobie wiemy i myślimy? Na czym budujemy swoją tożsamość? Jaki wkład wnosimy do kultury regionu, Polski, Białorusi? Jaką rolę odgrywa w tym język, historia, religia? Czym dla nas jest państwo i narodowość? I gdzie jest nasza ojczyzna?

„Po drugiej wojnie światowej w nowych granicach państwa polskiego pozostały jedynie skrawki obszaru etnograficznego białoruskiego, leżące we wschodnich powiatach województwa białostockiego. Około 200-tysięczna społeczność białoruska nie stanowiła problemu w skali kraju, wiele natomiast znaczyła w sferze polityki lokalnej. Większość Białorusinów w Polsce pozostała w swoich miejscowościach, przyczyniając się do utrzymania ciągłości kulturowej, wyznaniowej i narodowościowej w nadgranicznych gminach województwa białostockiego.
(…) Białorusini pozostawali zatem społecznością zdecydowanie wiejską. Ze środowiska tego zostały wyrwane w tym okresie jedynie nieliczne jednostki. Rozpad tej społeczności następował dopiero w latach pięćdziesiątych wraz z kolektywizacją wsi i jej konsekwencjami społecznymi, masową migracją do miast, upowszechnieniem oświaty, pojawieniem się elektryczności i propagandy radiowej oraz zmianą metod gospodarowania”. (Eugeniusz Mironowicz, Białorusini w Polsce 1944-1949; s.7)

„W trakcie powszechnego spisu ludności w 2002 roku po raz pierwszy po drugiej wojnie światowej spytano polskich obywateli o ich narodowość i język ojczysty. Przed spisem wszystkie organizacje i środowiska białoruskie wydały odezwy nawołujące Białorusinów, by rachmistrzom podawali swoje prawdziwe pochodzenie. Odezwa ta była rozpowszechniana także w cerkwiach na Podlasiu. Nic też dziwnego, że wyniki spisu zostały przyjęte przez działaczy białoruskich z pewnym zaskoczeniem. Okazało się bowiem, że w woj. podlaskim zamieszkuje jedynie 46,4 tys. osób deklarujących narodowość białoruską. (…) Powszechny spis ludności z 2011 roku wykazał w województwie podlaskim tylko 39,1 tys. osób narodowości białoruskiej”. (Historia Białorusinów Podlasia, opr. redakcyjne Sławomir Iwaniuk i Oleg Łatyszonek, s.s. 381-382)

 

W panelu dyskusyjnym „Tożsamość Białorusinów Podlasia” wezmą udział podlascy Białorusini:

Leon Tarasewicz – światowej sławy malarz, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prezes Fundacja Villa Sokrates, organizator dorocznych sympozjonów „Białoruskie Trialogi” w Krynkach;

Ilona Karpiuk – dziennikarka, animatorka kultury, wokalistka zespołu „Ilo & Friends”;

Oleg Łatyszonek – historyk, prezes Białoruskiego Towarzystwa Historycznego, prof. Uniwersytetu w Białymstoku;

Aneta Prymaka-Oniszk – dziennikarka, reportażystka, autorka książki „Bieżeństwo 1915 roku”;

Paweł Stankiewicz – reżyser i organizator wielu białoruskich imprez kulturalnych, prezes Fundacji Tutaka.

 

Moderatorzy dyskusji:

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska – literaturoznawczyni, przewodnicząca Zespołu Badań Regionalnych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku

Mikołaj Wawrzeniuk – dziennikarz białoruskiego Radia Racja, wydawca programu „Tydzień Białoruski” w TVP 3 Białystok.


Miejsce:
wydarzenie online – link do transmisji

Wstęp:
wolny

Organizator:
Fundacja Tutaka, Galeria Arsenał, Uniwersyteckie Centrum Kultury


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij