Przejdź do głównej zawartości strony

Tabor Wielkopolski po raz dziewiąty już zawita do Starej Krobi… i nie tylko!
Tym razem będziemy bardziej mobilni i poznamy również inne zakątki Biskupizny.
W programie zaś, jak zwykle, królować będą wiwaty, przodki i równe.

taborwielkopolski.pl

Miejsce:
Szkoła Podstawowa im. Ziemi Biskupiańskiej w Starej Krobi

Szczegóły i zapisy:
taborwielkopolski.pl

Organizatorzy:
Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic
Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Tydzień kultury biskupiańskiej” dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Gostyńskiego oraz Gminy Krobia

Tabor Wielkopolski
Stara Krobia – Posadowo – Bukownica
20–22 lipca 2022 r.

Tabor Wielkopolski to letnia szkoła tradycji, która poświęcona jest bogatemu dziedzictwu kulturowemu Wielkopolski. Od lat już organizowana jest ona w Starej Krobi – miejscowości położonej w samym sercu Biskupizny, gdzie tradycyjna muzyka, śpiew i taniec są do dziś żywe i kultywowane. W tym roku po raz pierwszy odwiedzimy biskupiańskie miejscowości, w których mieszkają lokalni artyści ludowi – Posadowo i Bukownicę.

Głównym celem Taboru Wielkopolskiego jest przekazanie w interesujący, nowatorski i bezpośredni sposób niematerialnego dziedzictwa kulturowego Wielkopolski młodszym pokoleniom. Tabor co roku ma inny temat wiodący. Nadchodzącą edycję chcemy poświęcić Biskupiźnie. Tegoroczne warsztaty zatem poświęcone będą przede wszystkim miejscowym pieśniom, przyśpiewkom i tańcom, z którymi jednak wyjdziemy szerzej do lokalnej społeczności – na urokliwe mostki w Posadowie i ulice Bukownicy.

Kultura ludowa Biskupizny to oczywiście nie tylko tradycje muzyczne. Dlatego też nie zabraknie warsztatów z innych dziedzin niż taniec, śpiew i instrumenty. Odbędą się warsztaty haftowania gdzie będzie można ozdobić swoją bluzkę, suknie, fartuch lub torbę tradycyjnym wzorem biskupiańskim. Ponadto nie zabraknie warsztatów stolarskich zorganizowanych we współpracy z Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi. To miejsce unikatowe w skali europejskiej. Mieści się w budynku Fabryki Mebli powstałej w 1922. Przetrwała ona w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego, a maszyny i narzędzia wykorzystane do wyposażenia stolarni sięgają swą historią połowy XIX wieku.

Mały Tabor
Stara Krobia,
18–22 lipca 2022 r.

Tegoroczne warsztaty Małego Taboru będą odbywały się w Szkole Podstawowej im. Ziemi Biskupiańskiej w Starej Krobi. Przygotowujemy zajęcia i zabawy w różny, często nieoczywisty sposób nawiązujące do tradycji kulturowych Biskupizny. Nie zabraknie zabaw z naśladowaniem różnych zwierząt, postaci lub rzeczy. Dzieci i młodzież będą mogły uszyć fartuch i rękawice kuchenna, poznać prace ogrodnika, zbudować szałas, obejrzeć bajki z klisz, stworzyć film animowany, zrobić szkice strojów z różnych stron Wielkopolski oraz wziąć udział w zajęciach dramowych.

Zdobyte umiejętności taneczne, śpiewacze i muzyczne należy sprawdzać i doskonalić natychmiast. Stwarzamy taką okazję podczas cowieczornych imprez tanecznych. Przygrywać będą kapele biskupiańskie, hazackie, z Bukówca Górnego i z Regionu Kozła. Planujemy również zaprosić kapele z innych miejsc Wielkopolski. Ponadto zagrają kapele związane z „Domem Tańca” z Warszawy i z Poznania.

Źródło informacji:
– taborwielkopolski.pl
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij