Przejdź do głównej zawartości strony

Stowarzyszenie Dom Tańca Poznań we współpracy z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zapraszają na pierwszą edycję festiwalu Szreniawska Wiosna!

„Szreniawska Wiosna – na pamiątkę chłopskiego wyzwolenia w Wielkopolsce” to jednodniowy festiwal poświęcony kulturze wiejskiej oraz historycznym procesom dążącym do równouprawnienia i emancypacji warstw chłopskich na terenach historycznej Wielkopolski. Nawiązujemy nazwą do Wiosny Ludów z 1848 roku – wydarzenia, które miało znaczący wpływ na proces uwłaszczenia chłopów jak i ostatecznego zniesienia uprawnień i powinności feudalnych (pańszczyzny) w zaborze pruskim. Zniesienie chłopskiego poddaństwa chcemy celebrować twórczo i radośnie w wiosennej atmosferze wiejskiego ogrodu szreniawskiego Muzeum, w towarzystwie muzyki, tańca i śpiewu. Dodatkowo urozmaicimy ten czas wykładem historycznym i spacerem etnobotanicznym, które pozwolą nam lepiej zrozumieć konteksty chłopskiej i ziemiańskiej kultury oraz zależności między nimi.

Program festiwalu:
Godz. 10.00 -11:55 Spacer etnobotaniczny z towarzyszeniem tradycyjnych pieśni (na miejscu udostępnimy śpiewniki dla chętnych) – spacer śladami ludowego użytkowania i znaczenia roślin występujących w tradycyjnym wiejskim krajobrazie: przydomowego ogrodu, sadu, pola czy miedzy. Prowadzenie Joanna Sucholas – doktora nauk przyrodniczych, etnobotaniczka, zielarka i agroekolożka.
Godz. 12:00 – 15:00 Warsztaty z wykonywania wycinanek dla dzieci. Miejsce: Pawilon nr 8, część edukacyjna wystawy. Wydarzenie partnerskie przy wystawie czasowej „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie” .
Godz. 12:00 -13:00 Wykład dr Jana Wasiewicza w ramach wydarzenia partnerskiego „Rozkminiamy pańszczyznę” przy wystawie czasowej „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”. Miejsce: Pawilon nr 8 wystawy czasowej „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”
Godz. 13:30 – 14:30 Wykład historyczny na temat sytuacji chłopów w dawnej Wielkopolsce i Rzeczpospolitej Polskiej. Prelekcja historyka Kamila Janickiego, autora min. takich książek jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa (2021), Warcholstwo. Prawdziwa historia polskiej szlachty (2023) i Cywilizacja Słowian (2023), redaktora naczelnego magazynu „WielkaHISTORIA.pl”. Miejsce: Pawilon nr 8 wystawy czasowej „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”
Godz. 15:00 – 18:00 Potańcówka z muzyką tradycyjną na żywo. Zagrają: Rodzinna Kapela Hałasów i Kapela Dudziarzy Wielkopolskich CK Zamek w Poznaniu.

Wstęp:
bezpłatny, nie obowiązują zapisy

MIEJSCE:
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
ul. Dworcowa 5, 62-052 Komorniki

Muzeum znajduje się w sąsiedztwie dworca PKP – łatwy, bezpośredni dojazd Kolejami Wielkopolskimi z Poznania, Wągrowca, Grodziska Wielkopolskiego czy Wolsztyna. Dojazd z Poznania również podmiejskimi autobusami – linie 703, 705, 707. Przy Muzeum znajduje się parking dla rowerów i samochodów osobowych.

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij