Przejdź do głównej zawartości strony

Suwalskie pieśni na Mazurach Garbatych 2024

Zapraszamy do Domu Echa w długi majowo-czerwcowy weekend na kolejną edycję spotkanie z suwalskimi pieśniami .

Dlaczego na Mazurach Garbatych, na terenach dawnych Prus, brzmią od lat pieśni z sąsiedniej Suwalszczyzny?
Przed wojną obszar ten należał do Prus Wschodnich. Po wojnie osiedlili się tu ludzie z całej Polski, najwięcej jednak z sąsiadującej Suwalszczyzny. Przynieśli na te ziemie również pieśni, które były dla nich ważnym elementem tożsamości. Przekazywane z pokolenia na pokolenie, coraz rzadziej brzmiały w domach. Za sprawą, istniejącego już ponad 30 lat, zespołu „Rominczanie” przetrwały, choć w Polsce nie są szeroko znane. Stąd zrodził się pomysł, by pieśni te „pokazać”, by dotarły do szerszego grona a ich śpiewanie mogło cieszyć.

W tym roku do współpracy oprócz Bożeny i Piotra Buzów zaprosiłyśmy Józefa Murawskiego – człowieka instytucję 🙂, założyciela i kierownika słynnego zespołu „Pogranicze” z Szypliszk, śpiewających jedno i wielogłosowe pieśni tak charakterystyczne dla północno-wschodniej Suwalszczyzny.

Zapraszamy!

Miejsce wydarzenia: Dom Echa, Błędziszki 6, gm. Dubeninki (GPS rozpoznaje nazwę Dom Echa i precyzyjnie doprowadza na miejsce).

Nocleg: drewniany dom (trzy pokoje 3-osobowe, jeden 2-osobowy) ze wspólną łazienką i kuchnią (maksymalna ilość 11 osób).

Koszt (warsztaty, wyżywienie i nocleg) – 950 zł.
W cenie wydarzenia zapewniamy:
– dwa sety warsztatowe w ciągu dnia
– wyżywienie (śniadanie i obiadokolacja, dla głodnych zupa w ciągu dnia),
– sobotnie ognisko z zespołem Rominczanie,
– ruska bania dla chętnych w piątkowy wieczór

Ilość miejsc ograniczona.

Zgłoszenia poprzez formularz
https://forms.gle/GRPmP6SJo2WCdmbB6

Miejsce rezerwuje zaliczka w wysokości 200 zł na konto:
Beata Wojtkowska
21 1320 1537 3013 2470 3000 0001
Zgłoszenia przyjmujemy do połowy kwietnia.

Po tym terminie, jeśli nie zgłosi się minimalna ilość uczestników i trzeba będzie odwołać warsztaty, zwracamy zaliczki i udostępniamy Dom Echa zewnętrznym gościom, którzy już dopytują się o atrakcyjny termin Bożego Ciała 🙂

Spotkanie rozpoczniemy w czwartek 30.05 o godz. 15 wspólnym obiadem, zakończymy w niedzielę 2 czerwca również posiłkiem o godzinie 15.00.

Prowadzące:
Bożena Buza – od prawie 30 lat, kieruje i opiekuje się zespołem „Rominczanie”. Śpiew wyniosła z domu, zamiłowanie do śpiewu przekazała jej mama Jadwiga Sawicka (ur. w 1943, Jegleniszkach, koło Wiżajn), która w „Rominczanach śpiewa od samego początku, po babci i rodzicach odziedziczyła bogaty repertuar, który wniosła do zespołu.

Józef Murawski – lider i założyciel uznanego zespołu Pogranicze z Szypliszk. Niestrudzony działacz lokalny, animator kultury i badacz lokalnych tradycji. Trudno w kilku zdaniach opisać jego ogrom zaangażowania w działalność społeczno-kulturalna. Odsyłamy do imponującego bio tu: http://www.pogranicze.szypliszki.eu/akt/jozef_murawski.htm

Ewa Karasińska – śpiewa pieśni tradycyjne od 1991r. Swoją przygodę z muzyką tradycyjną rozpoczęła w zespole Werchowyna, zajmując się początkowo śpiewem łemkowskim i ukraińskim. Od 1996 r w ramach działalności w warszawskim Domu Tańca poznawała polskie tradycyjne pieśni i tańce.
Pieśni poszukuje zarówno jeżdżąc do wiejskich mistrzyń, z archiwalnych nagrań czy ucząc się od nauczycieli-etnomuzykologów z Ukrainy, Białorusi i Rosji..
Prowadzi zajęcia i warsztaty dla osób w różnym wieku, od śpiewania kołysanek dla mam z niemowlakami, po zajęcia taneczne z seniorami. m.in. dla Fundacji Sto Pociech, Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Domu Kultury Świt, Domu Kultury Zacisze, Studium Kształcenia Mowy i Głosu SWPS, Festiwalu Kultury Żydowskiej w Chmielniku, Fundacji Numinosum.
Przez 10 lat współorganizowała Festiwal Wszystkie Mazurki Świata.
Z zespołem Podoroж wykonuje pieśni tradycyjne naszych wschodnich sąsiadów: ukraińskie, rosyjskie czy białoruskie.

W razie pytań prosimy o kontakt:
Ewa Karasińska 507 168 634,
Beata Wojtkowska 505 132 579Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij