Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na koncert muzyki folkowej, z którego dochód zostanie przekazany na konto Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie.

Tradycją stało się już wspólne kolędowanie w Strefie. Tradycję postanowiliśmy rozszerzyć o inne doroczne okazje do wspólnego śpiewu. Krakowskie grupy wykonujące pieśni tradycyjne miały spotkać się by przywołać – bądź przywitać już – wiosnę, zaprosić do jej wspólnego ośpiewania, opowiedzieć o kontekstach i historii wybranych pieśni.

Wiosna już za rogiem, jednak to nie ona zaprząta nam dziś wszystkim myśli. Wydarzenie rozszerzamy o otwarte wspólne śpiewanie dla Ukrainy.


Zgromadzenie otworzy:
JOANNA SŁOWIŃSKA – jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci na polskiej scenie; fanom etno i world music znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną, miłośnikom piosenki literackiej – z brawurowych interpretacji utworów Zygmunta Koniecznego. W 2013 roku uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.

Część wiosenną poprowadzą:
RUTA MIATA – grupa warsztatowa prowadzona przez Sofię Herian – absolwentkę Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych; jako folklorystka zajmuje się poszukiwaniem, odtwarzaniem i popularyzacją ukraińskiego folkloru w dziedzinie muzyki.
SWADA – inspirują się muzyką słowiańszczyzny. Działają od 2015 roku, koncertują w kraju i za granicą z projektami: Bajkowe Kołysanki, Slav your soul oraz z repertuarem dorocznym. Inspirują się śpiewem tradycyjnym, łączą dźwięki ze słowem – przybliżają dawne pieśni współczesnemu światu.
DOLA – Zespół Pieśni bez Tańca – żeńska grupa wykonująca słowiańskie pieśni tradycyjne – głównie obrzędowe, skupiając się na ich mitologicznej, symbolicznej, nieraz i magicznej treści. Działalność zespołu ma również charakter edukacyjny, na ich koncertach można nie tylko posłuchać pięknych pieśni, ale i dowiedzieć się nieco na temat ich historii

W części drugiej dołączą:
ŁADA – zespół wykonujący pieśni tradycyjne a cappella. W 2018 r. pojechali autostopem do Chorwacji i Serbii, gdzie bezpośrednio od ludowych śpiewaków uczyli się wymierających technik śpiewu i najstarszych pieśni z tej części Europy. Prezentują pieśni w niestylizowanej formie i przybliżają ich kontekst etnograficzny.
MOŁODCY – grupa kontynuująca tradycję męskiego śpiewu różnych regionów słowiańszczyzny i Eurazji. Wykonuje m.in. dawne pieśni kozackie i czumackie.


Miejsce:
Strefa
Kraków, ul. Świętego Tomasza 31


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij