Przejdź do głównej zawartości strony

TERESA MIRGA 🔸 Cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka i kompozytorka – założycielka i liderka zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Obok utworów autorskich Teresa Mirga wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Bergitka Roma.

Twórcze poszukiwania Teresy Mirgi, sięganie do różnych stylów i repertuarów oraz głęboko zakorzeniona świadomość rodzimej tradycji muzycznej, pozwoliły na stworzenie własnego oryginalnego stylu, w którym istotne miejsce zajmuje poezja i muzyka religijna. Swoją twórczość prezentuje podczas solowych występów oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała, który założyła w 1992 roku. Poezja Teresy Mirgi została wydana w trzech tomikach wierszy: Soske kawka? (1992), Pieśni z Czarnej Góry (1999) oraz Wiersze i pieśni (2006), z zespołem Kałe Bała nagrała kilka płyt, nagrywała m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji. Piątkowy koncert osadzony będzie głównie w repertuarze z ostatniej płyty zespołu (’Nie odchodź, życie’).

Obok utworów własnych artystki i melodii Romów węgierskich, usłyszymy pieśni należące do romskich tradycji muzycznych Słowacji, Półwyspu Bałkańskiego oraz stare pieśni (purane gila) Cyganów Karpackich w tradycyjnych, jak i nowych opracowaniach. Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie Teresa Mirga muzycy jej zespołu Kałe Bała ożywiają magiczny świat Bergitka Roma, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią.


Miejsce:
Strefa Nowa
ul. Mikołaja Kopernika 18, Kraków

Wstęp:
80 zł przedsprzedaż | 100 zł w dniu koncertu

Przedsprzedaż:
https://bit.ly/4bxuEth


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij