Kapela Niwińskich i Maria Siwiec w Strefie Etno w Krakowie
14:30–16:00 – warsztaty skrzypcowe z Mateuszem Niwińskim
16:00–18:00 – warsztaty z Marią Siwiec: Pieśni i przyśpiewki z Gałek
19:00–23:00 – potańcówka z Kapelą Niwińskich
Maria Siwiec prowadzi warsztaty śpiewu tradycyjnego, w taki sposób w jaki sama uczyła się pieśni i przyśpiewek w młodości: wspólnie śpiewając i powtarzając słowa i melodię za starszymi kobietami, zapisując słowa pieśni w zeszytach i dbając o zachowanie miejscowej gwary. Warsztatom towarzyszy skrzypek i bębnista, bo Gałeckie przyśpiewki razem z rytmem i melodią mazurkowych nut stanowią nieodłączny element tanecznej kultury mikroregionu kajaków.
Podczas warsztatów będziemy uczyli się śpiewania przyśpiewek na wybrane melodie z okolic Gałek w wariantach po Piotrze Gacy (1927–2017) skrzypku Kajockim u którego Mateusz Niwiński terminował grę skrzypcową, w manierze i gwarze Gałeckiej. Poznamy też kilka pieśni z szerokiego repertuaru Marii Siwiec. Warsztaty śpiewu tradycyjnego prowadzone przez Marysię Siwcową przeznaczone są dla chłopaków i dziewczyn, choć przyznać trzeba, że tonacje, w których Maria Siwiec śpiewa z pewnością bardziej dostosowane są do głosów kobiecych.
Po warsztatach będzie zabawa, na którą zaproszeni są WSZYSCY BEZ WYJĄTKU! Każda taka potańcówka jest wspaniałą okazją do śpiewu i tańca przy muzyce na żywo, do usłyszenia przyśpiewek mazurkowych w wykonaniu Marii Siwiec w ich naturalnym kontekście i do wypróbowania swoich sił. Dla skrzypków jest możliwość zorganizowania grupy warsztatowej z Mateuszem Niwińskim z repertuarem melodii trójmiarowych z Gałek i okolic.
Kapela Niwińskich
Uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy, współpracują z nimi min. Jacek i Kuba Mielcarek, Magdalena Sobczak, Piotrek Domagalski, Jane Tarkowski. Muzycy repertuar czerpią z muzyki skrzypcowej Polski Centralnej i południowo-wschodniej, nauczony wprost od rdzennych mistrzów, odnaleziony w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania kultywując taneczny kontekst starej muzyki. W repertuarze mają min. wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, kujawiaki, poleczki, krakowiaki, walczyki, liczne tańce i pieśni. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła, grali wielokrotnie na lokalnych
festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach, weselach.
Wystąpią w składzie:
Mateusz Niwiński – skrzypce, śpiew
Agnieszka Niwińska – bęben obręczowy, baraban
Jan Tarkowski – basy
oraz Maria Siwiec – śpiew
Mateusz Niwiński (1982) – skrzypek kultywujący ludową manierę gry charakterystyczną dla Polski Centralnej. W swoich zainteresowaniach muzycznych skupił się na poznawaniu stylu muzyki skrzypcowej Radomszczyzny, Mazowsza Północnego i Południowego uczonego od ostatnich skrzypków weselnych i z archiwalnych nagrań, kontynuując brzmienie tradycyjnej muzyki Polskiej wsi. Etnolog, pedagog, animator kultury, aktywny muzyk sceny IN CRUDO, lider Kapeli Niwińskich. Współtwórca i pomysłodawca licznych wydarzeń dedykowanych polskiej muzyce tradycyjnej min. Klubu Festiwalowego Tyndyryndy podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, Akademii Kolberga, Radomskiej Szkoły Tradycji, Wiejskich Klubów Tańca pierwszych Taborów Domu Tańca. Prowadzi działalność badawczą, dokumentacyjną i wydawniczą. ( min.płyty „Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich” I nagroda Fonogram Źródeł Polskiego Radia w 2016 roku, „Jan Kmita. Skrzypek z Przystałowic Małych” III nagroda w konkursie na Fonogram Źródeł Polskiego Radia w 2017 roku). Prowadzi warsztaty, uczy ludowej gry na skrzypcach min. w ramach programu Grajmy w Szkole (pilotażowa pracownia muzyczna w Rykach), warsztatów w Zespole Szkół Muzycznych im.
Oskara Kolberga w Radomiu, podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata oraz Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki tradycyjnej.
Miejsce:
Strefa
Kraków, ul. Świętego Tomasza 31
Koszty i limity:
warsztaty skrzypcowe – 60 zł – limit: 10 os.
warsztaty śpiewu – 60 zł – limit: 20 os.
potańcówka – 30 zł
Na warsztaty obowiązują zapisy ze względu na ogranicz liczbę miejsc.
Warunkiem uczestnictwa są:
– zgłoszenie mailowe na adres:
[email protected]
– wniesienie opłaty na konto:
Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie
nr: 62 1240 4533 1111 0000 5431 0977
tytuł: imię i nazwisko + warsztaty skrzypcowe /lub warsztaty śpiew
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie