Przejdź do głównej zawartości strony

Mateusz Dobrowolski gra na bębnie obręczowym (wschodnioeuropejskim, polskim) od 2010 roku. Można go usłyszeć w polsko-białoruskiej grupie Hajda Banda / Гайда Банда. Na autorskich warsztatach, przeznaczonych dla osób na dowolnym poziomie zaawansowania w tym dla osób, które będą mieć bęben po raz pierwszy w ręku, naucza poszczególnych tradycyjnych styli gry z różnych regionów Polski.

W ramach warsztatów przyjrzymy się stylowi gry Stanisława Lisa (1920-?) z Dąbrów w Puszczy Zielonej, bębnisty występującego razem z legendami muzyki kurpiowskiej – śpiewaczką Walerią Żarnoch i skrzypkiem Ignacym Zyśkiem. Warsztat będzie próbą rekonstrukcji stylu gry Lisa na podstawie nagrań audio Kapeli z Dąbrów i ich porównania z nagraniami video innych wykonawców z Kurpii oraz z Ukrainy i Białorusi.

W ramach zajęć uczestnicy poznają ćwiczenia usprawniające aparat wykonawczy oraz opanują kluczowe elementy stylu, tj:
– alternatywne techniki trzymania bębna i pałki
– wyprowadzanie podstawowych uderzeń
– galop
– układy rytmiczne do tańców (powolniak, oberek, olender, żuraw)

Co będzie Ci potrzebne?
✔️ własny instrument (bęben obręczowy z brzękadłami; rekomendowane są lekkie, nieduże bębny, można wypożyczyć bęben przy zapisach)
✔️ ochota i determinacja
✔️ zatyczki do uszu lub słuchawki (będzie głośno)
Na miejscu dostępne będą pałki ułatwiające grę w stylu

Prowadzący: Mateusz Dobrowolski – muzykant, animator kultury, dziennikarz. Współtworzy polsko-białoruską grupę Hajda Banda / Гайда Банда. Wykłada grę na bębnach obręczowych w ognisku muzyki tradycyjnej warszawskiego Domu Kultury Praga i prowadzi poświęcone bębnom obręczowym konto w serwisie Instagram – instagram.com/mat.dobro


Miejsce:
Strefa, ul. Mikołaja Kopernika19, Kraków

zapisy mailowe:
[email protected]

koszt:
pełna przedpłata w kwocie 100 zł/osobę/warsztat + przedpłata 30 zł za wypożyczenie bębna (jeśli potrzebny)

 maksymalna liczba osób w grupie: 13


 14.05 (wtorek) również warsztaty z Mateuszem Dobrowolskim, styl z Mierżączki (informacje w osobnym wydarzeniu)


Więcej/źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij