Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy do toruńskiego Domu Kultury – Bydgoskie Przedmieście na wiosenny cykl warsztatów śpiewu tradycyjnego, prowadzonych przez Katarzyną Rosik. Spotkania dedykowane będą pracy z głosem oraz kujawskim pieśniom i przyśpiewkom o różnorodnej tematyce.

Melodie kujawskie, w przekonaniu prowadzącej, są jednymi z najpiękniejszych na świecie, ale też wymagające ze względu na nieoczywiste dla współczesnego słuchacza skale i rytm/puls. Źródłem do poznawania pieśni będą nagrania z wydawnictw IS PAN, Polskiego Radia (Muzyka Źródeł) i archiwum Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Dzięki nim będziemy mogli przysłuchać się dawnym brzmieniom pieśni w wykonaniu wybitnych śpiewaczek i śpiewaków kujawskich.

– warsztaty przeznaczone są dla osób mogących zadeklarować udział w całym cyklu,
– warsztaty są dostępne dla dorosłych przedstawicieli wszystkich płci,
– wcześniejsze doświadczenia ze śpiewem pieśni tradycyjnych jest mile widziane, ale nie obligatoryjne.


Prowadzenie:
Katarzyna Rosik – od 2008 roku zajmuje się poszukiwaniami w zakresie kultury i muzyki tradycyjnej polskiej wsi różnych regionów (Radomszczyzna, Kujawy, Kurpie, Kielecczyzna, Łęczyckie, Sieradzkie). Od mistrzów muzycznego rzemiosła uczy się śpiewu, tańca, gry na bębenku jednostronnym i basach. Szczególnie jej bliska jest kultura muzyczna mikroregionu kajockiego, którą poznaje przez spotkania z jej twórcami oraz przez uczestnictwo w wydarzeniach muzycznych. Gra na bębenku obręczowym i śpiewa w składach ze skrzypaczką Katarzyną Zedel, harmonistką Wiesławą Gromadzką oraz basistką Martą Domachowską. Pieśni kujawskie poznaje za pośrednictwem nagrań archiwalnych oraz poprzez spotkania warsztatowe prowadzone przez Ewę Grochowską. Członkini grup śpiewaczych MZK Toruń (2014–2018, pod kierownictwem Ewy Grochowskiej, pieśni kujawskie) i ŁKŚ (2017, pod kierownictwem Joanny Gancarczyk, pieśni łęczyckie). Prowadzi warsztaty gry na bębenku obręczowym i śpiewu. Jest redaktorką naczelną portalu muzykatradycyjna.pl. Realizuje projekt i stronę internetową Posag, www.posag.info


Terminy:
5 spotkań
środy, godz. 18.00–20.00
10 kwietnia – przypomnienie repertuaru z warsztatów z Ewą Grochowską
24 kwietnia – spotkanie w Parku Bydgoskim
8 maja
15 maja
22 maja
Miejsce:
Dom Kultury Bydgoskie Przedmieście
Toruń, ul. Sienkiewicza 11/3
Obowiązują zapisy przez formularz:
https://forms.gle/NZK8HYSUCyz1YTe76
Liczba miejsc ograniczona!
Wstęp:
Wydarzenie jest nieodpłatne! Mile widziana jest darowizna na działalność Domu Kultury na Bydgoskim Przedmieściu!
https://dkbydgoskie.wordpress.com/wsparcie/

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij