Zespół Dunajowi – śladami najstarszych pieśni Słowian to projekt etnomuzykologiczny, w ramach którego odtwarzamy i rekonstruujemy najstarsze dziedzictwo tradycji obrzędowych wsi polskiej. Sięgamy do XIX w. opracowań etnografów, zbiorów pieśni i opisów obrzędów, zestawiając je z innymi słowiańskimi tradycjami, szukając zarówno 'ducha’ dawnych epok, jak i procesów przemian i dynamiki ludowego świata życia. W ramach spotkania zaprosimy Państwa do wspólnej celebracji tradycji święta Godów, zwanych na Lubelszczyźnie – bo to tego regionu nawiążemy – Godnimi Świętami. Przedstawimy pośnik i kolędowanie w takiej formie, w jakiej znane są one w swych najstarszych formach.
Wykonamy pieśni i opowiemy o ich znaczeniach, szczególnie tych tyczących się dawnych przekazów mitologicznych – o Bogu, który się szerzy, o Kowalu-Złotniku, który dla boskiej pary wykuwa kubek i pierścień; o dzikach, które spod jodły wyorały złotą grudę, czyli zmartwychwstające w Przesilenie Zimowe Słońce.
Poza występem kolędników odbędzie się gawęda Mikołaja Jarmakowskiego, etnologa i antropologa kultury, badacza ludowych tradycji Europy środkowej, zainteresowanego szczególnie obrzędowością ludową jako formą wyrażania światopoglądu mitologicznego i magicznego. Opowie on o najstarszych, jeszcze średniowiecznych opisach tradycji, takich jak „chodzenie z kozą”, „chodzenie z turoniem” czy karmienie dusz przodków przy stole. Szczególną uwagę poświęci pieśniom. Polskie teksty kolęd zimowych porówna z litewskimi, łotewskimi, białoruskimi i ukraińskimi, wskazując na pierwotnie wspólne, indoeuropejskie motywy w nich zawarte.
Po kolędowaniu i prelekcji wystąpi dla Was kapela Wilcze Kłaki, która zagra do ludowych tańców – oberków i polek – do których serdecznie Was zapraszamy.
Miejsce:
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Pl. Wolności 14, Łódź
Wstęp:
wolny, ilość miejsc ograniczona
Zapisy:
[email protected]
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie