Przejdź do głównej zawartości strony

Tematem wiodącym seminarium będzie suka biłgorajska – tradycyjny instrument z regionu Lubelszczyzny. Suka biłgorajska jest to staropolski smyczkowy instrument muzyczny z grupy chordofonów ludowych, budową przypominający skrzypce. Instrument był bardzo popularny w muzyce renesansu, a potem w muzyce ludowej. Wywodzi się w miejscowości Kocudza, a szczególnie znany jest w okolicach Biłgoraja i Janowa Lubelskiego.

Dopełnieniem zagadnienia będzie zaznajomienie się od strony praktycznej i teoretycznej z dawnymi instrumentami takimi jak oktawka, basy i bębenek. Tematyka obu wykładów będzie obejmowała historię, funkcję, występowanie oraz budowę i sposób gry na wspomnianych wyżej instrumentach.

Seminarium skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką muzyki ludowej, którzy chcą w przyjaznej atmosferze, pod okiem profesjonalistów zgłębić tajniki wiedzy o unikatowych instrumentach.

Uwieńczeniem warsztatów koncert na suce biłgorajskiej i innych ww. instrumentach w wykonaniu Kapeli Butrynów z Janowa Lubelskiego.

UWAGA !
Uczestnicy będą mogli uczyć się gry na instrumentach naprzemiennie w dwóch sekcjach: melodycznej i rytmicznej, aby na koniec wspólnie pomuzykować.

Na zgłoszenia czekamy do 20 listopada br.

Więcej informacji na stronie:
wdk.kulturapodkarpacka.pl…


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij