Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na BEZPŁATNE warsztaty skrzypcowe w ramach projektu Rozdroża Tradycji.

Tym razem tematem będzie repertuar Ignacego Bednarza z Nowej Wsi k. Tomaszowa Lubelskiego. Melodie Ignacego Bednarza to wyzwanie nawet dla zaawansowanych skrzypków, ale znajdą się też proste krakowiaki czy polka a także możliwość sekundowania dla mniej zaawansowanych. Będziemy wspólnie wsłuchiwać się w melodie jednego z wirtuozów skrzypiec tradycyjnych i wdrażać do własnej praktyki zaczerpnięte od Ignacego Bednarza niuanse ornamentacyjne i rytmiczne.

Harmonogram zajęć:
(warsztaty skrzypcowe zakładają obecność uczestników, również na warsztatach tańca i potańcówce w niedziele 7 września)

06.09 (PIĄTEK)
godz. 10.00–14.00 – warsztaty skrzypcowe
godz. 16.00–19.00 – warsztaty skrzypcowe

07.09 (SOBOTA)
godz. 10.00–13.00 – warsztaty skrzypcowe Maciej Filipczuk
godz. 14.00–17.00 – granie do warsztatów tańca godz. 18.00–20.00 – granie na potańcówce

MACIEJ FILIPCZUK
Skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety. W swoich poszukiwaniach muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz–uczeń oraz zgłębia tajniki dawnych melodii i technik wykonawczych z Lubelszczyzny, Mazowsza, Kielecczyzny. Muzykant grający w formie in crudo do tańca oraz lider i współtwórca wielu projektów artystycznych inspirowanych muzyką tradycyjną. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów „Mazurek Vulgaris”, „MetaMuzyka” i „Arche Vivum”. Twórca projektu Maciej Filipczuk Goście Weselni.

IGNACY BEDNARZ – skrzypce
Urodzony w roku 1908, zmarł w 1980. Wraz z bratankiem Antonim Bednarzem (ur. 1927) przez wiele lat tworzył kapelę, grającą w tradycyjnym dla Lubelskiego składzie – skrzypce i bęben z talerzem. Był samoukiem, a tradycyjnych melodii uczył się jako dziecko, słuchając gry utytułowanych wiejskich muzykantów. Oprócz działalności w „Kapeli Bednarzy” z Nowej Wsi koło Tomaszowa Mazowieckiego muzykował także na organach – przez kilkadziesiąt lat był organistą w parafii Podhorce. Kapela pod jego przewodnictwem zdobyła liczne nagrody – m.in. Nagrodę im. Oskara Kolberga w 1979 r,. a także I miejsce na OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym w roku 1975. Ignacy Bednarz, jako solista, na tymże festiwalu otrzymał „Basztę” trzy lata później.


Miejsce/organizator:
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”
Lublin


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij