Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na cykl zajęć taneczno-ruchowych, osadzonych w tradycyjnej muzyce ludowej. Oczywiście wokół radomskiego obera i polki, ale nie tylko, bo będą też inne tańce oraz zabawy z naszego i innych regionów.
Zgodnie z zapowiedzią, kontynuujemy cykl, którego część zeszłoroczna trwała od października do grudnia. Tegoroczna cześć jest przewidziana na miesiące od stycznia do czerwca.
Charakter spotkań jest otwarty i wizja procesu edukacyjnego umożliwia dołączanie chętnych na kolejnych spotkaniach w trakcie trwania cyklu.

Spotkania odbywają się w środy o godz. 18:00 – 19:30 w Kuźni Artystycznej, ul. Daszyńskiego 5 – os. Akademickie, Radom.

Zajęcia prowadzi pasjonat radomskich tradycji muzycznych – Czesław Pióro
„Zapraszam na autorski cykl warsztatów tanecznych, skupionych wokół tradycyjnego tańca ludowego w wersji autentycznej, niestylizowanej (niescenicznej). Będziemy poznawać głównie tańce wirowe oberka i polkę z Radomszczyzny. Pojawią się też różne tańce i zabawy taneczne z innych krain Polski. Będzie to edukacyjno-eksperymentalny proces ruchowo-rytmiczny poznawania i przyswajania naszej rodzimej archaicznej i etnicznej właściwości tańczenia, ale też improwizowania i osadzania we współczesności. Dlatego zajęcia będą dotyczyć nie tylko techniki tańczenia, ale będą próbą szerszego i głębszego doświadczenia tańca jako zjawiska ruchowego i wspólnotowego. Będziemy doświadczać i przyswajać taneczny rytm i ruch w sobie, w parze i w gromadnie oraz w improwizacji. Pojawią się też elementy śpiewu i przyśpiewek, gry na instrumentach rytmicznych, a także ozdobniki, jakimi są przytupy. Na zajęcia będą składały się też różne zabawy i ćwiczenia ruchowe oraz integracyjne, typowe dla rozwojowych warsztatów grupowych. Na naszych spotkaniach, co jakiś czas, mogą zagościć wiejscy mistrzowie: muzykanci, tancerze i śpiewaczki.”

Czesław Pióro – radomianin i regionalista, animator i edukator społeczno-kulturalny, koordynator projektów popularyzujących tradycje Ziemi Radomskiej. Pasjonuje się muzyką, tańcem i śpiewem tradycyjnym. Uczeń mistrzów tańca i śpiewu spod radomskich wsi. Od kilku lat prowadzi warsztaty taneczne przy okazji różnych wydarzeń z muzyką ludowa i bywa wodzirejem podczas tradycyjnych potańcówek i wesel. Absolwent Szkoły Trenerów „SIEĆ” PTP -przygotowującej do prowadzenia warsztatów i treningów rozwoju psycho-społecznego; Szkoły facylitatorów grupowych, realizowanej przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych. Współzałożyciel Fundacji Republika Radomska, zaangażowany w przedsięwzięcia Radomskiej Szkoły Tradycji. W roku 2017 został laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej za działalność na rzecz popularyzowania w Radomiu muzycznego dziedzictwa Ziemi Radomskiej. W 2018 roku otrzymał nagrodę za Społeczne Działania Twórcze – za wykorzystanie kultury ludowej do zmiany wizerunku współczesnego Radomia i Radomszczyzny. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2021 r.

Warsztaty będą realizowane w ramach stypendium przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu upowszechniania kultury.


Czas:
W każdą środę o godzinie 18.00 (od stycznia do czerwca)

Miejsce:
Kuźnia Artystyczna, ul. Daszyńskiego 5 – os. Akademickie, Radom

Wstęp:
Bezpłatny. Charakter spotkań jest otwarty, możliwe dołączanie chętnych na kolejnych spotkaniach w trakcie trwania cyklu

Organizatorzy:
Radomska Szkoła Tradycji


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij