Przejdź do głównej zawartości strony

I część Przeglądu „Czas kolędowania” prezentuje filmy opowiadające o wciąż żywych w Polsce i Europie tradycjach karnawałowych. Niezwykle barwne, przepełnione symboliką, pokazują w jaki sposób korowody i obrzędy karnawałowe konstruowały pozornie wesoły „świat na opak”. Etnograficzne zapisy filmowe tych obrzędów dają także wyobrażenie o wspólnocie kulturowej Europy.

II część „Cyfrowe oblicze dawnych filmów” odnosi się do procesu digitalizacji filmów zrealizowanych na taśmie światłoczułej 16 mm. Pokazują one ginące umiejętności twórców instrumentów i różnorodnych wyrobów rzemieślniczych. Filmy te pierwotnie nieme, wraz z procesem digitalizacji są opatrywane komentarzami i dźwiękiem efektowym. Ten drugi proces jest szczególne interesujący ze względu na sposoby odtworzenia dźwięków, które powinny towarzyszyć filmom.

Filmy zaprezentowane podczas Przeglądu to nie tylko spotkanie z tradycją i popularyzacja szczególnej odmiany filmów jaką jest kino etnograficzne, są to także dokumenty pokazujące, w jaki sposób dokumentować i zachowywać niematerialne dziedzictwo kulturowe.

Pokazy poprzedzi prelekcja etnografa Mariusza Raniszewskiego.


Szczegółowy program:
https://www.facebook.com/events/

Miejsce:
Muzeum Wycinanki
ul. Anny Walentynowicz 18, Konstancin-Jeziorna


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij