Przejdź do głównej zawartości strony

Tym razem w ramach cyklu ROTUNKU! zapraszamy na potańcówkę z dwiema znamienitymi kapelami, Kapelą Bursów i Kapelą Burtynów!

KAPELA BURSÓW
Jacek Bursa, harmonista z Guzowa, od końca lat 80-tych (1988-2000) grał z Tadeuszem Maciejewskim, skrzypkiem, który był również jego nauczycielem oraz z bębnistą Stanisławem Koberem, (obaj z Chronówka). Jacek urodził się w 1965 r. w Drzewicy. Na akordeonie zaczął grać w wieku dziewięciu lat. Potem grał na harmonii polskiej, a od 1996 r. na harmonii pedałowej.
Dziś grają w składzie rodzinnym, a w repertuarze mają głównie tradycyjne melodie taneczne z Radomszczyzny. Szególne miejsce w ich repertuarze zajmują ciągłe mazurki. Wielokrotnie nagradzani byli na najważniejszych festiwalach i przeglądach kapel. W Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej zagra z synami w składzie:
Jacek Bursa – akordeon
Bartłomiej Bursa – skrzypce
Cezary Bursa – bębenek

KAPELA BUTRYNÓW
Rodzinna kapela kontynuująca muzyczne tradycje Roztocza. Gra do tańca i posłuchu na sukach, skrzypcach, oktawkach, basach i bębnie. Zbigniew Butryn w latach 90. XX w. podjął się rekonstrukcji suki biłgorajskiej (kocudzkiej) oraz odtworzenia sposobu gry na niej. Poprzez działania edukacyjne i upowszechniające, kapela od lat podejmuje próby ożywienia i wprowadzenia na nowo suki do praktyki muzycznej.
Oprócz ludowych ballad, kołysanek, pieśni sierocych czy dziadowskich, które członkowie kapeli wielokrotnie prezentowali wspólnie z Janiną Chmiel, Stanisławem Fijałkowskim i śpiewaczkami z Kocudzy, repertuar zespołu stanowią także “ordynackie nuty” czyli podróżniaki, siarczyste oberki, krowiarze i skoczne polki, zasłyszane od wiejskich muzykantów z okolic Janowa Lubelskiego, Goraja i Turobina.

Skład zespołu:
Zbigniew Butryn – suka, oktawki, basetla
Krzysztof Butryn – suka, skrzypce
Marta Graban-Butryn – śpiew, bębenek obręczowy
Piotr Deptuła – skrzypce

Przed potańcówką będzie można poduczyć się tańców na warsztatach tanecznych. Nauka z muzyką na żywo. Poziom: dla każdego Warsztaty taneczne poprowadzi Grzegorz Ajdacki.

Rozkład godzinowy:
19:00 warsztaty
20:30 potańcówka
(warsztaty potrwają ok. 80 min)

Koszty i zapisy:
Udział w warsztatach: 20 zł*
Udział w potańcówce: 30 zł
Płatność na miejscu gotówką.

*NA WARSZTATY
NALEŻY SIĘ ZAPISAĆ ZA POMOCĄ FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO POD LINKIEM:
https://forms.gle/4CHm4dtxvp7kKuc9A
(płatność przelewem)

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij