Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na świętowanie ostatniego dnia karnawału oraz imienin Katarzyn i Grzegorzów. Do tańca zagrają Katarzyny i kapela de Latourowów. Można się przebrać, ale nie trzeba.

Zabrzmią melodie Radomczyzny, od Jana Gacy i Józefa Kędzierskiego, ale nie tylko!

13 lutego imieniny, prócz Katarzyn I Grzegorzów, obchodzą również: Beatrycze, Benignus, Benigny, Emnilda, Eulogiusz, Fulkran, Gilbert, Humbelina, Jakub, Jordan, Jordana, Julian, Kastor, Krystyna, Licyniusz, Martynian, Maura, Paweł, Polieukt, Stefan i Toligniew

Zabawę ostatkową kończymy wraz z początkiem postu i walentynek.

Skład kapel

Siwiec+Zedel+Rosik+Żytomirski:
Katarzyna Zedel – skrzypce
Katarzyna Rosik – bębenek
Marcin Żytomirski – basy
Maria Siwiec – śpiew

de Latorów:
Daniel de Latour – harmonia trzyrzędowa; skrzypce
Maria de Latour – basy
Franek de Latour – baraban

“Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma.”

Ostatki, zapusty (lud. mięsopust, śląs. kozelek, odpowiednik prawosławnej maslenicy) – słowo to oznacza ostatnie dni karnawału zaczynające się w tłusty czwartek, a kończące się zawsze we wtorek, zwany w Polsce „śledzikiem” (w Wielkopolsce jest to tzw. „podkoziołek”). Następny dzień – Środa Popielcowa – oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Obydwa święta są świętami ruchomymi. W ostatki urządza się ostatnie huczne zabawy, bale przed nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości. [Źródło – Wikipedia]

Katarzyna – imię żeńskie pochodzące od gr. καθαρός, „czysta”, „bez skazy”. Do Polski imię to trafiło za pośrednictwem łaciny. Imię znane w Polsce już w średniowieczu w formach Kachna, Kata, Katarzena, Katarzyna, Katerzena, Katerzyna, Katuszka. W dawnych polskich dokumentach pojawia się od XII w., a co najmniej od XV w. przez kolejne stulecia znajduje się w pierwszej trójce najchętniej nadawanych imion żeńskich, z wyjątkiem XIX w., kiedy była uważana za imię przestarzałe. Jej powrót do grupy najchętniej nadawanych imion wzrósł w latach 60. XX w. Katarzyna zyskała wówczas dużą popularność, która w dalszych dekadach malała. Jednak w XXI wieku imię to nosi nadal ponad 600 tysięcy Polek w różnym wieku i jest to jedno z trzech najczęściej spotykanych imion po Annie i Marii. [Źródło – Wikipedia]
“W Katarzynę z nieba nic nie spadnie, będzie w przyszłym lutym chyba jeszcze ładniej.”

Grzegorz – imię męskie pochodzące poprzez łacińską formę Gregorius od greckiego Gregorios, wywodzącego się ze słowa γρηγορέω oznaczającego “być czujnym”. W formie łacińskiej użyte pierwszy raz przez papieża Grzegorza I, doktora kościoła. Odnotowano 16 papieży o tym imieniu.
“Na świętego Grzegorza idzie zima do morza”

de Latour – de La Tour – z fr. z wieży

13/02/2024
WTOREK
godz. 20:00

KOSZTY
30 zł
Płatność na miejscu gotówką.

Na miejscu częstujemy gorącą herbatą.
W Ambasadzie można spożywać przyniesione przez siebie produkty kulinarno-alkoholowe. Pamiętajcie, że na miejscu nie ma wyszynku.

Katarzyna Zedel – muzykantka i twórczyni instrumentów, etnomuzykolożka, kulturoznawczyni, pasjonatka chorału gregoriańskiego, śpiewaczka Scholi Mulierum Silesiensis, współpracuje ze Scholą Węgajty. Jako artystka i koordynator wydarzeń artystycznych współpracuje z Warsztatami Kultury w Lublinie i Fundacją Wszystkie Mazurki Świata, animuje działania w Szydłowieckiej Szkole Tradycji.
Od 2008 roku jest uczennicą wiejskich muzykantów, m.in. skrzypków: Jana Gacy (Radomskie), Stanisława Głaza i Leona Krzosa (Lubelskie). Współtworzyła kapelę z Janem Foktem, a obecnie grywa z Janem i Czesławem Adamczykami, Wiesławą Gromadzką a także z Marią Siwiec. Grywa muzykę do posłuchu i do tańca na skrzypcach, prowadzi zajęcia edukacyjne i popularyzatorskie na temat kultury tradycyjnej i instrumentów ludowych dla dzieci i młodzieży.

Katarzyna Rosik – wykonawczyni i popularyzatorka polskiej muzyki tradycyjnej, uczennica wiejskich śpiewaków, tancerzy i muzykantów. Szczególnie jej bliska jest kultura muzyczna mikroregionu kajockiego. Od 2015 roku gra w kapeli z Katarzyną Zedel, Wiesławą Gromadzką i Martą Domachowską. Prowadzi warsztaty gry na bębenku i śpiewu oraz działania animacyjne. Jest redaktorką naczelną portalu muzykatradycyjna.pl, radną Akademii Kolberga, realizatorką strony posag.info. Członkiną Stowarzyszenia Dom Tańca (Ambasada Muzyki Tradycyjnej), Towarzystwa Przyjaciół Muzyki Etnograficznego w Toruniu i Forum Muzyki Tradycyjnej. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym.

Marcin Żytomirski – animator kultury, miłośnik tradycji muzycznych i tanecznych centralnej Polski. Współtwórca Ambasady Muzyki Tradycyjnej; inspirator i organizator Taboru Domu Tańca 2005 w Ostałówku, Taborów Kieleckich 2013-16, współorganizator wielu innych edycji Taboru. Współtwórca Ambasady Muzyki Tradycyjnej na warszawskim Jazdowie. Prezes Stowarzyszenia „Dom Tańca”. Muzyką tradycyjną hobbystycznie i zawodowo zajmuje się od 25 lat. Chętnie tańczy i zgłębia tajniki gry skrzypcowej w tradycji kajockiej (zachodnia Radomszczyzna) i świętokrzyskiej. Skrzypek w kapeli Tęgie Chłopy, wykonującej tradycyjną muzykę Kielecczyzny. Autor tekstów piosenek do melodii tradycyjnych.

Ambasada Muzyki Tradycyjnej utrzymuje się jedynie z datków darczyńców i z pracy wolontariuszy. Pomóż Ambasadzie działać – wesprzyj i Ty.

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij