Hajda Banda i Napięcie zagrają do tańca w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej! Zapraszamy na potańcówkę z warsztatami tańca na rozgrzewkę.
Warsztaty z „hulania” poprowadzi Grzegorz Ajdacki.
Start warsztatów — 19:00!
HAJDA BANDA / Гайда Банда
Kapela powstała jesienią 2021 roku z inicjatywy skrzypaczki Darii Butskiej. To białorusko-polska grupa wykonująca tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. W składzie zespołu usłyszymy akustyczne, regionalne instrumenty: skrzypce, harmonię trzyrzędową, cymbały i bęben obręczowy. Jedyny na świecie “podlaski bigband” swoje inspiracje czerpie od takich twórców jak m.in. Wiera Grygoruk, Edmund Brożek, Stanisław V. Malenczyk, czy Studio Folkloru Podlaskich Białorusinów ”Żemerwa”.
Jak opisał to 92-letni mieszkaniec podlaskiej wsi Dubicze Cerkiewne oglądający koncert zespołu, Hajda Banda gra “jak koliś” (jak dawniej). A według 4-latki z Białegostoku, “Hajda Banda gra
pięknie jak gwiazda na niebie, wesoło, radośnie.”.
Skład:
Daria Butskaya – skrzypce, śpiew
Nika Jurczuk – skrzypce, śpiew
Mateusz Dobrowolski – bęben obręczowy, śpiew
Paweł Iwan – cymbały, śpiew
Kuba Zimończyk – harmonia trzyrzędowa, śpiew
●
NAPIĘCIE
Działająca od 2016 r. kapela złożona z młodych muzyków odtwarzających i promujących muzykę wiejską z okolic Łodzi i Rawy Mazowieckiej.
Skrzypek Łukasz Nizik zetknął się z wiejską muzyką na jednej z potańcówek organizowanych przez środowisko łódzkich muzyków związanych z kapelą Gęsty Kożuch Kurzu (w której grał wówczas przyszły bębnista jego kapeli, Przemek Bogusławski). Początkowa ciekawość szybko zaowocowała fascynacją, a ponieważ już wcześniej we własnym zakresie i na prywatnych lekcjach uczył się gry skrzypcowej, dość szybko zaczął grać do tańca i na warsztatach. Na początku skupiał się na repertuarze z regionu sieradzkiego.
Dalej kapela eksplorowała muzykę z okolic Rawy Mazowieckiej – młodzi muzycy zaczęli odwiedzać skrzypka rawskiego Andrzeja Leszczyńskiego z Michowic (ur. 1942), który w przeszłości grał z kapelą Rosińskiego. Innym źródłem ich gry jest akordeonista z Sadkowic Józef Kowalczyk, obecnie mieszkający w Łodzi skrzypek Stanisław Wesołowski (ur. 1928), oraz nagrania archiwalne kapel z okolic Rawy Mazowieckiej, m.in. ze zbiorów Andrzeja Bieńkowskiego.
Zaczynając od wykonawstwa rekonstrukcyjnego „in crudo”, nagrodzonego na festiwalach w Kazimierzu (2017), Starej Tradycji (2017) czy Turnieju Muzyków Prawdziwych (2022), zespół poszukuje własnego języka muzycznego.
Skład kapeli:
Łukasz Nizik – skrzypce
Maria Nizik – bęben
Jakub Owczarek – basy
Patryk Petersson – klarnet
Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Jazdów 3/20, Warszawa
Plan:
19:00 warsztaty (warto się zapisać przez formularz)
20:30 potańcówka
Wydarzenie jest biletowane:
— warsztaty tańca (ok. 80 min) — 20 zł
— potańcówka — 30 zł.
Zapisy na warsztaty:
https://forms.gle/wJhDg6LyELJU3dsGA
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie