Przejdź do głównej zawartości strony

Gorąco zapraszamy na imprezę taneczną w stylu trad z muzyką na żywo w wykonaniu Kapeli Niwińskich!

Potańc to zabawa taneczna, w duchu której tkwią sprawdzone na przestrzeni wieków skuteczne składniki balu, łączące pokolenia, budujące wspólnotę i zapewniające rozrywkę. Na Potańcu Pogłosy tańczyć będziemy tradycyjne tańce polskie z rejonów, w których Kujawy spotykają się z Mazowszem (Sannickie i Łowickie).

Płyta Kapeli Niwińskich pt. „Pogłosy” jest muzyczną wędrówką ku źródłom muzyki tradycyjnej Polski Centralnej – Mazowsza i Kujaw. To podróż w głąb czasu, ożywianie brzmienia i muzycznego pulsu dawnego świata wiejskiej muzykalności, to też spotkanie z muzyką naszych mistrzów. Sięgnęliśmy po zapomniane repertuary śpiewaczek i skrzypków urodzonych na początku XX wieku ( min. Zofia Wojnicka z Osięcin, Janina Smagała z Czermna, Waleria Czubak z Błędowa, Józef Ciastek z Czermna, Piotr Figurski z Sannik, Tomasz Latoszewski z Chąśna) aby zagrać je ponownie w nowych aranżacjach i kontekstach, opowiedzieć własnym językiem muzycznym.

Kapela Niwińskich
Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy oraz współpracujący z nimi min. Justyna Piernik, Jacek i Jakub Mielcarkowie, Jan Tarkowski. Zespół od lat jest aktywnym uczestnikiem sceny IN CRUDO, wykonuje muzykę tradycyjną polskiej wsi, kultywując lokalne maniery i tradycyjne repertuary wybranych mikroregionów Polski. Zespół pielęgnuje rdzenny styl starej muzyki wiejskiej oraz jej brzmienie, interpretując, aranżując, ogrywając je w swoisty dla siebie sposób. Tworzą go badacze i praktycy muzycznych tradycji Polski, uczniowie wiejskich muzykantów i śpiewaczek, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej a także muzycznych eksperymentów z pogranicza innych gatunków muzycznych.

Grają:
Mateusz Niwiński – skrzypce, śpiew
Agnieszka Niwińska – bęben obręczowy, baraban
Justyna Piernik- śpiew
Jacek Mielcarek – klarnet, klarnet basowy
Kuba Mielcarek – basetla, kontrabas

Mateusz Niwiński
Skrzypek kultywujący ludową manierę gry oraz repertuary wybranych mikroregionów Polski Centralnej, Kujaw, dawnej Galicji, Polesia, uczeń wiejskich muzykantów, aktywny muzyk sceny IN CRUDO, lider Kapeli Niwińskich, Orkiestry Galicja. Uczestnik projektów muzycznych: Poleski Skład Smyczkowy, Memento Mori Dance Club, Trójstyk. Etnolog, pedagog, animator kultury, rękodzielnik, realizator projektów edukacyjnych w zakresie dziedzictwa kulturowego. Współtwórca i pomysłodawca licznych inicjatyw i wydarzeń dedykowanych polskiej muzyce tradycyjnej min. Klubu Festiwalowego Tyndyryndy podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, Akademii Kolberga, Radomskiej Szkoły Tradycji, Szkoły Tradycji Mazowsza Leśnego, Wiejskich Klubów Tańca pierwszych Taborów Domu Tańca. Prowadzi działalność badawczą, dokumentacyjną i wydawniczą. Prowadzi warsztaty, uczy ludowej gry na skrzypcach min. w ramach programu Grajmy w Szkole (pilotażowa pracownia muzyczna w Rykach), warsztatów w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata oraz Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, założyciel ogniska muzycznego „Spółdzielnia muzykantów” w Garwolinie.

Justyna Piernik
Śpiewaczka, polonistka, animatorka kultury, dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia. Od kilkunastu lat zajmuje się dokumentowaniem, badaniem i wykonywaniem dawnych pieśni tradycyjnych z Polski, Ukrainy i Rosji. Uczyła się u etnomuzykologów-praktyków oraz u śpiewaczek starego pokolenia podczas etnograficznych podróży. Śpiewa pieśni z Mazowsza, Kujaw, Wielkopolski, Lubelszczyzny, pochodzące z archiwów muzycznych i własnych badań terenowych. Bada i interpretuje style i repertuary wybitnych polskich śpiewaczek tradycyjnych. Koordynuje projekty społeczno-muzyczne w lokalnych społecznościach, m.in. na Kujawach.Liderka zespołu Warszawa Wschodnia, solistka w międzynarodowych projektach muzycznych. Zdobywczyni głównej nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii Folklor-Kontynuacja w 2017 r. Stypendystka Ministra Kultury w dziedzinie twórczości ludowej 2017. Pomysłodawczyni projektu „Kujawska Atlantyda”. Współpracuje z Kapelą Brodów, Kapelą Niwińskich i Wowakin Trio.

Jacek Mielcarek
Niewidomy muzyk jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już w czasie studiów dostał wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Po ukończeniu studiów koncertował w Kanadzie i USA wraz z czołówką polskich muzyków rozrywkowych. Po powrocie do kraju zajmował się rozpowszechnianiem muzyki jazzowej, występując w klubach, a także prowadząc audycje w Radiu Opole, w których przedstawiał najnowsze nagrania jazzowe znanych i mniej znanych artystów. Jako solista – wokalista i saksofonista z Opole Big Band, działającym przy Filharmonii Opolskiej występował m. in. na Festiwalu Jazzowym w Montreux, zyskując bardzo przychylne recenzje zarówno krytyków, jak i publiczności. W 2005 roku Radio Opole wydało mu płytę „Mellow Look”. Nagrał ją w duecie z pianistą Markiem Walarowskim. Album ten ukazał się w prestiżowym THE EUROPEAN JAZZ MAGAZINE – JAZZ FORUM. Profesor Andrzej Schmidt w przedmowie do wydania płyty napisał wiele ciepłych słów o grze Jacka Mielcarka: „…Rzadko spotykane piękno tonu, zarówno na klarnecie, jak i na saksofonach – bez przedęć, kwików, bez nadmiernej wibracji. Wyczulenie na barwę brzmienia i subtelności dynamiki tego niewidomego artysty urzekają szczególnie w niskim i średnim rejestrze obu instrumentów. Walc Charlie’ego Hadena, zaraz na początku, jest pierwszym z serii sprawdzianów tej wyjątkowej wrażliwości…” Jacek Mielcarek oprócz własnych projektów muzycznych często grywa z zespołami o innej niż jazz prowieniencji. Jest członkiem Kapeli Brodów. Grał z Adamem Strugiem – laureatem I nagrody im. Cz. Niemena oraz TV Polonia Festiwalu Nowa Tradycja 2008. Wraz z Adamem Strugiem występował na zaproszenie Radia Szwedzkiego w sztokholmskim klubie Stalle, w marcu 2009 roku. W roku 2008 powstało Jacek Mielcarek Trio. W 2010 z własnym zespołem NISZA na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” otrzymał nagrodę specjalną. W 2011 z Katarzyną Szurman tworzy etnojazzowy, eksperymentalny zespół Śliczne Goździki. Od roku 2012 gra w zespole Ani Brody, z którą nagrał do tej pory trzy płyty. W 2015 ukazała się autorska płyta duetu Jacek i Jakub Mielcarek, zat. „I co dalej?”. Współpracował m. in. z Noamem Davidem, Dimą Gorelikiem, Krzysztofem Kobylińskim, Karo Glazer, Indią Czajkowską, Tadeuszem Sudnikiem, Phillipem Brackenem, Heńkiem Małolepszym, Marcinem Szargutem, Hanną Malarowską. Od roku 2013 jest członkiem bluesowej grupy „Wielbłądy”. W roku 2017 powstało Kumija Trio & Cinemanual.

Jakub Mielcarek
Kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie kontrabasu jazzowego prof. Jacka Niedzieli-Meiry, Michała Barańskiego i Adama Kowalewskiego. Porusza się w zróżnicowanych stylistykach, od głównego nurtu, przez free jazz po world music i muzykę tradycyjną. Ma na swoim koncie min. następujące nagrody: „Złote Gęśle” na konkursie muzyki folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” przyznawane najlepszemu instrumentaliście (2009r.), wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Nowa Tradycja (2012r.) oraz nagrodę specjalną Festiwalu „Jazz nad Odrą” (2016r.).
Wraz z ojcem Jackiem Mielcarkiem współtworzy duet, trio oraz zespoły etno-jazzowe: Nisza i Śliczne Goździki. Muzykę tradycyjną wykonuje z Kapelą Brodów. Bierze udział w wielu projektach m.in. Maciej Fortuna Trio, Fortuna Acoustic Quartet, Ewelina Serafin Quartet, D.R.A.G., Silberman and „three of a perfect pair” czy Phillip Bracken z zespołem. Współpracował z Erase Quartet, Zbigniewem Namysłowkim, Bogdanem Hołownią, Power Of The Horns, Piotrem Damasiewiczem oraz Maciejem Obarą.

Kujawskie melodie do tańca zagrają również toruńskie kapele: agregandado oraz Skrzypkowie Dzielni.

Serdecznie zapraszamy!

Miejsce:
Torunianka Cafe, Toruń

Wstęp na Potańc jest okraszony biletem 50 PLN* kupowanym w barze.
* zniżka 40% dla uczestników warsztatów KUJAWIAKI. Kujawy, Łowickie, Sannickie, którzy wysłali zgłoszenie do 30 maja

Zachęcamy oczywiście do kosztowania ciast, kawy, herbaty i wszelkich napojów serwowanych w kawiarni.

Porady praktyczne:
Dla wygody swojej i innych tancerzy polecane są buty na płaskim obcasie (niespadające) najlepiej wiązane.

Po zakończonym wydarzeniu śledź relację na naszej stronie. Jeśli pojawią się w niej zdjęcia, na których jesteś, a które z jakiegoś powodu nie powinny tam się znaleźć, daj nam znać. Uczestniczenie w naszej zabawie przyjmujemy za zgodę na dokumentowanie naszej działalności i użycie zdjęć lub filmów w promowaniu muzyki tradycyjnej i jej wielbicieli.

Jeśli czujesz się chory, prosimy zostań w domu ze względu na zdrowie swoje i innych uczestników wydarzenia. Czekamy na Ciebie w czasie kolejnych wydarzeń.

Organizatorzy:
Torunianka Café
n obrotów
Kapela Niwińskich

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij