Przejdź do głównej zawartości strony

Kochani! Kolejna dawka nauki tańca i zabawy przed nami!

W ramach wydarzenia będziecie mieli okazję:

w godzinach 17:30–19:00 nauczyć się tańców ludowych

Warsztaty poprowadzi Bartłomiej Mieszczak – absolwent Wydziału Teatru Tańca krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego. Aktywny uczestnik i propagator kultury ludowej w Polsce i za granicą, najpierw jako wykonawca i kontynuator, później instruktor, prowadzący oraz choreograf działający wokół szerokiego pojęcia polskich tańców tradycyjnych. W otoczeniu tradycyjnej kultury Górali Żywieckich żyje, od kiedy pamięta. Od 20 lat zajmuje się nią profesjonalnie. Ukończył liczne kursy doszkalające dla instruktorów tańców tradycyjnych. Jako choreograf współpracuje z licznymi zespołami ludowymi tj. m.in.: „Magurzanie”, „Ziemia Beskidzka” czy „Koszarawa”.

w godzinach 19:00–24:00 potańczyć przy dźwiękach znakomitych kapel:

Maciej Filipczuk i Goście Weselni – o źródłach, motywacji i historii powstania zespołu pisze sam Maciej:
Od kiedy zacząłem jeździć na wieś w poszukiwaniu muzyki, niezwykle mocno działała mi na wyobraźnię opowieść o dawnym sposobie działania muzykantów. To, że nie było sformalizowanych zespołów a po prostu skrzypek zapraszał do ogrania wesela czy zabawy co pojętniejszych sąsiadów. Czasem po prostu ktoś z weselników, za dodatkowy kieliszek wódki siadał do basów czy bębenka. Nie chodzi mi o sentymentalny wymiar obrazu świata, który odszedł tylko o uczucie, które musiało towarzyszyć skrzypkowi w takiej sytuacji. Bycie w gotowości do kreowania sytuacji ad hoc. Żeby wcielić w życie taką idę, która wydaje mi się wyzwaniem, powołałem zespół „Maciej Filipczuk i goście weselni” – w której zapraszam „sąsiadów”, znajomych muzykantów ale też czasem publiczność do wspólnego kreowania muzyczno-tanecznej sytuacji.
Bazą są melodie zaczerpnięte z bezpośredniego przekazu od Kazimierza Mety i innych mistrzów moich gości, efektem – możliwość sprawdzenia co dziś może się wydarzyć dzięki tej muzyce, jakie sytuacje powołuje i jakie emocje wywołuje w nas.
Zagrają:
Maciej Filipczuk – skrzypce, basy, bębenek
Maria Stępień – śpiew, skrzypce, basy, bębenek
Marcin Lorenc – skrzypce, basy, bębenek
goście weselni – basy, bębenek

Skład Niearchaiczny – i znowu oddajmy głos wykonawcom:
Grając w składzie niearchaicznym przedzieramy się do sedna muzyki beskidzkiej i odnajdujemy drzemiące w niej możliwości i inspiracje. Muzyka ta wykonywana była niegdyś przez dudziarza i skrzypka, dziś nazywanych „składem archaicznym”, który z czasem został wyparty przez większe kapele smyczkowe.
Skład Niearchaiczny to brakujący łącznik pomiędzy tymi dwoma zjawiskami muzycznymi. To nie tylko instrumentarium rozbudowane o kontrabas i altówkę, ale też nowe aranżacje i harmonie, które nie tylko nie kłócą się z tradycyjnym, dawnym stylem „ogrywania” melodii przez dudziarza i skrzypka, ale wzbogacają go i dopełniają. To dowód na to, że muzyka Beskidu Żywieckiego to ciągle żywe zjawisko, które można wciąż na nowo odkrywać i świadomie rozwijać.
Skład:
Marta Matuszna-Wejchenig – skrzypce, śpiew
Stanisław Bafia – altówka, śpiew
Przemysław Ficek – dudy, instrumenty pasterskie
Rafał Bałaś – kontrabas, śpiew

Miejsce:
Wszystko w bardzo klimatycznym foyer Teatru Bez Sceny w Katowicach

Dla pokrzepienia sił zapewnimy posiłek i przekąski.

Wstęp oczywiście WOLNY

Organizator:
Fundacja Dobre Granie

Sfinansowano ze środków #Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach #NOWEFIO Komitet do spraw Pożytku Publicznego.

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij