Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na pierwszy taki w Łodzi koncert zespołu, który zrodził się z żywej potrzeby odtworzenia tkanki muzycznej Pomorza Zachodniego, regionu, w którym splotły się losy niemieckich i polskich mieszkańców. Po koncercie muzycy poprowadzą krótkie warsztaty tańców niemieckich i zaproszą na niepowtarzalną potańcówkę!

PoMore TanzOrkiestra powstała na Pomorzu Zachodnim jesienią 2018 roku.Ten unikalny projekt tworzą artyści polscy i niemieccy, którzy na co dzień zajmują się tradycjami muzycznymi swoich rodzinnych krajów i regionów: grają do tańca, uczą, badają i wykonują
śpiew tradycyjny i muzykę instrumentalną.

Marzeniem grupy jest przywrócenie do żywej praktyki muzyki tradycyjnej Pomorza, w szerokim kontekście geograficznym, historycznym i kulturowym, po obu stronach dawnej i współczesnej granicy polsko-niemieckiej. Trudna historia regionu jest inspiracją do wspólnej pracy – nasi polscy i niemieccy przodkowie doświadczyli wojny i przesiedleń, wraz z nimi wędrowała muzyka i pamięć, z której czerpiemy. Przyglądamy się przedwojennym źródłom, materiałom archiwalnym, zapisom nutowym z dzisiejszego Pomorza Zachodniego po stronie polskiej i położonego po stronie niemieckiej
Pomorza Przedniego (Vorpommern). Słuchamy też melodii i pieśni przywiezionych na Pomorze przez powojennych osadników z różnych regionów Polski.

Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew
Katarzyna Janiszewska – skrzypce
Małgorzata Müller – skrzypce, altówka
Vivien Zeller – skrzypce
Krzysztof Janiszewski – akordeon, baraban
Maciej Marcinkowski – klarnet
Ernst Poets – koncertyna
Wolfgang Meyering – mandolina, mandola

FESTIWAL ŁÓDŹ FABRYKANCKA:
W tej edycji Festiwalu staramy się ukazać jak najszersze spektrum wielokulturowości Łodzi fabrykanckiej.
Stanowili 10% populacji Łodzi przed 1939 rokiem. Niemcy, o których mowa, nie tylko przyczynili się do rozwoju przemysłowego naszego miasta, ale także wnieśli ogromny wkład w jego życie kulturalne. PoMore TanzOrkiestra da nam okazje do poznania kultury muzycznej Niemców w jej pierwotnej i niestylizowanej formie – takiej, jaka mogła towarzyszyć niemieckim osadnikom z XIX w.

Miejsce:
Restauracja U Milsha
ul. Łąkowa 21, Łódź

Wstęp:
wolny

Organizatorzy:
Po Staremu
Festiwal Łódź Fabrykancka

Projekt Łódź Fabrykancka 3.0 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij