Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na warsztaty kolędnicze!

Podczas intensywnej (i wesołej) dwudniowej pracy przygotujemy zajście kolędnicze co się zowie. Poznamy dawne kolędy życzące i te, które mówią o odnawianiu się świata, o przyjściu słońca i światła, o kosmicznym drzewie. Czyli takie, w których przechowały się najstarsze symbole związane z czasem zimowego przesilenia. Co nie znaczy, że nie pośpiewamy również kolęd bardziej popularnych, znanych i lubianych. Przygotujemy również orszak i jego postacie oraz króciutkie fragmenty „Herodów” – które posłużą nam podczas zajścia. Dowiemy się co to znaczy „chodzić jak kolędnik” oraz paru innych ciekawostek – z kultury tradycyjnej (z różnych części Polski i Europy Środkowej) oraz z kolędniczej praktyki. No a przede wszystkim, przygotujemy się – muzycznie i społecznie – do odnawiania świata, do życzeń, do przywoływania wszystkiego dobrego, obfitego, pomyślnego. I troszkę poobcujemy z zaświatem – jak w czasach granicznych należy – i jest to dobre.

W niedzielę o godz. 14:00 planujemy z uczestnikami warsztatów wyjść na ul. Długą wyśpiewać poznane pastorałki i kolędy.

Prowadzenie:
Katarzyna Jackowska-Enemuo – antropolożka kultury, opowiadaczka historii, muzykantka, kompozytorka, pisarka. Od 1998 roku szuka, bada i praktykuje muzykę dawną i tradycyjną, a szczególnie tradycje społecznego świętowania momentów istotnych w roku i życiu. Uczestniczka wypraw na Ukrainę i Sardynię, do Rumunii i na Węgry oraz na wsie polskie – po muzykę, opowieści, zwyczaje i obrzędy. Twórczyni i współtwórczyni wielu projektów dotyczących społeczności lokalnych, tożsamości kulturowej, więzi i dziedzictwa przechowywanego w drobnych rzeczach – w pieśniach, opowieściach, przepisach kulinarnych, obyczajach i wspólnych działaniach. Współpracuje ze Scholą Węgajty, współtworzy Instytut Dobrej Śmierci, współprowadzi przedsięwzięcie Przemiany, projekt Migawki, zespół Jazgodki, projekt Nieuchronne i inne inicjatywy.


KIEDY?
16.12.2023, godz. 10:00–15:00
17.12.2023, godz. 11:00–16:00

GDZIE?
Teatr w Oknie
Długa 50/51
Gdańsk

WSTĘP WOLNY

Zapisy:
Zgłoszenie należy wysłać na adres: [email protected]
a dopiskiem: Warsztaty z Kasią

Ilość miejsc ograniczona

Projekt PIEŚŃI NASZYCH SĄSIADÓW dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij