Przejdź do głównej zawartości strony

Wyjdźże, wyjdźże Panie Gospodarzu… – pokaz kolędniczy

Serdecznie zapraszamy Kolędowanie Lubelskie „Wyjdźże, wyjdźże Panie Gospodarzu…”, które odbędzie się w piątek o godz. 17:30 w Klubie Osiedlowym ODEON.

Wydarzenie będzie także transmitowane online.

W czasie kolędy chcąc ocalić od zapomnienia przybliżymy Wam cztery ważne formy kolędnicze Lubelszczyzny:
ŚPIEWANIE KOLĘD,
ORACJE,
HERODY,
CHODZENIE Z KOZĄ.

Każda z nich to niezapomniane przeżycie, połączenie śpiewu, muzyki i aktorstwa. Kolędowanie to wspaniała lekcja kultury połączona radosną zabawą.

Pierwsze wzmianki o obchodach kolędniczych w Polsce pojawiają się w XVI-wiecznych źródłach.
Najstarszy tekst, który współcześnie nazwać można kolędowym – Zdrów bądź, królu anielski – zapisano w 1424 roku. Średniowieczne kolędy to efekt kaznodziejskiej działalności bernardynów. Pieśń była syntezą kazania, uczono się jej na pamięć, aby ułatwić zapamiętywanie, bernardyni wynaleźli rytm.
Z czasem kolęda zaczęła być postrzegana również jako pieśń religijna, której tematyka związana była z narodzeniem Chrystusa. Ludowe kolędy mają często charakter baśniowy i cudownościowy.
W polskiej kulturze ludowej od czasów przyjęcia chrześcijaństwa (wcześniej kolęda byłą obrzędem obyczajowym, świeckim, niezależnym od religii) pieśni kolędnicze zajmują niezwykle ważne miejsce. Przybliżają człowieka do sfery sacrum i powodują sakralizację pewnych elementów rzeczywistości.

„A później, wie pan, Herody chodziły. Herody, oj! Mówię panu, to była wtedy dopiero zabawa, jak te chłopaki poubierane pięknie. Kawalery. I chodziły z kolędnikiem i śpiewały. Oj, ładnie było, oj ładnie. I dziewczynę do tańca brały w koło i śpiewały i te Herody.” [Janina Woch, Wólka Kątna, 2011]

Projekt realizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.

 


Czas:
PIĄTEK
17.12.21
17:30 – 18:30

Miejsce:
Lublin, Okrzei 4, Klub Osiedlowy ODEON

Wstęp:
Wstęp wolny

Więcej informacji:
[email protected], 506536747 lub w KO ODEON (ul. Okrzei 4)
zobacz też: https://fundacjatantheo.com/wyjdzze-wyjdzze-panie…/

Organizatorzy:
Ładola, Fundacja tanTheo


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij