Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy do Orli w woj. podlaskim, na pierwszą z trzech odsłon projektu „Pogranicze – pieśni i ludzie”, który Stowarzyszenie Panorama Kultur realizuje w ramach programu Etno Polska 2024.

I dzień:
10 sierpnia 2024
Gminny Ośrodek Kultury w Orli, ul. Mickiewicza 4

Godz. 17:00
POKAZ FILMU „Takich pieśni sobie szukam”, w reż. Jagny Knittel, który powstał na Ukrainie w 2008 roku.

Godz. 17:40 (po filmie)
SPOTKANIE z zespołem Z Lasu – rozmowy o poszukiwaniu dawnych pieśni, o podlaskiej tradycji muzycznej, o miejscowych weselach, o śpiewakach i śpiewaczkach. W spotkaniu weźmie udział Wiera Niczyporuk, znana śpiewaczka tradycyjna z Malinnik.

II dzień:
11 sierpnia 2024
Przy Synagodze

Godz. 14:00-15:30
WARSZTATY pieśni polskich i ukraińskich. Prowadzenie – członkinie zespołu Z Lasu.

Godz. 19:00- 20:00
KONCERT Pieśni z Polesia w wykonaniu zespołu Z Lasu.


12 sierpnia członkinie zespołu Z Lasu poprowadzą warsztaty dla pań ze Stowarzyszenia Super Senior.

Wydarzenia projektu „Pogranicze – pieśni i ludzie” odbywają się w Orli w połączeniu z festiwalem kultury żydowskiej „Szalom. Mimo wszystko”.

Kolejne odsłony projektu odbędą się:
14-15 września, Wojsławice (woj. lubelskie)
4-5 października, Dołhobrody (gm. Hanna, woj. lubelskie)

Głównym celem działań w ramach projektu „Pogranicze – pieśni i ludzie” jest wspieranie lokalnej tradycji muzycznej i inspirowanie mieszkańców do jej poznawania i własnych poszukiwań. Pamięć kulturowa regionu może przyczynić się do wzmocnienia tożsamości kulturowej mieszkańców, poczucia dumy z własnej tradycji rodzinnej i regionalnej.

ZESPÓŁ „Z LASU”- żeński zespół wokalny, który od 2008 roku zbiera, dokumentuje i wykonuje tradycyjne wielogłosowe pieśni z pogranicza ukraińsko-białorusko-polskiego, głównie z Polesia. W latach 2008-2014 członkinie zespołu realizowały kilka projektów polsko-ukraińsko-białoruskich z ramienia Stowarzyszenia Panorama Kultur. Zespół koncertuje, prowadzi warsztaty, w 2020 wydał płytę “Głosy kobiet”. Skład zespołu: Julita Charytoniuk, Ewa Grochowska, Joanna Gancarczyk, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Olga Kozieł, Karolina Podrucka, Joanna Skowrońska.

WIERA NICZYPORUK (ur. 1940 r.) – to jedna z najwybitniejszych śpiewaczek podlaskich. Wielokrotnie reprezentowała gminę Orla na przeglądach i festiwalach w regionie i kraju, z zespołem „Malinki” oraz solo. Od wielu lat prowadzi różnego rodzaju warsztaty śpiewu, organizowane m.in. przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia i GOK w Orli. Wystąpiła w programach telewizyjnych: „Dzika muzyka” i „Szlakiem Kolberga”, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij