Przejdź do głównej zawartości strony

Festiwal Po Rzece | Tabor Sieradzki w Księżych Młynach k. Uniejowa to okazja do bliższego spotkania z wciąż żywymi tradycjami Ziemi Sieradzkiej – muzyką, śpiewem i tańcem.

IDEA: Wydarzenie wzorowane jest na letnich taborach węgierskich domów tańca (upowszechnionych w Polsce przez Stowarzyszenie Dom Tańca). Uczestnicy taborów przez kilka dni obcują nie tylko ze sobą nawzajem, ale przede wszystkim uczą się tradycyjnych technik wykonawczych od zaproszonych muzykantów, śpiewaczek i tancerzy wiejskich, wspólnie grając, śpiewając i tańcząc. Cechami różniącymi Tabor od typowych festiwali jest brak konwencjonalnego podziału na artystów i publiczność oraz podejście alternatywne wobec konsumenckiego charakteru imprez związanych z popkulturą. Założeniem Taboru jest czynny, wspólny udział jego uczestników, ale także tych, od których można czerpać wiedzę, w wydarzeniach organizowanych w ramach Taboru. Każde z nich to szansa na obcowanie z wciąż żywymi tradycjami regionu, odzwierciedlającymi się w muzyce, pieśniach i tańcach.

REGION: Na Terenie Ziemi Sieradzkiej, rozpościerajacej się od wschodnich granic Wielkopolski aż po zachodnie krańce Mazowsza, znajdziemy do dziś charakterystyczną i unikalną gwarę, rękodzieło (piękne wycinanki i hafty), stroje oraz muzykę tradycyjną.

W sieradzkich kapelach najważniejszą rolę pełni skrzypek, który jest również skarbnicą repertuaru. Towarzyszą mu instrumenty pełniące funkcję rytmiczną: basy, bęben ze stalką lub bębenek obręczowy, zwany tutaj ciachotkiem.

Z licznych wywiadów wynika, że w XX wieku takim składom kapel towarzyszyły klarnety lub kornety, większą popularność zdobyły także harmonie i akordeony (do dziś nazywane harmoniami).

W repertuarze tanecznym wiejskich kapel znajdziemy polki, chodzone, owijoki i obery. Niejednokrotnie są to melodie pochodzące od śpiewu i często uzupełniają je słowa przyśpiewek. Tradycyjny śpiew charakterystyczny dla Ziemi Sieradzkiej możemy usłyszeć na żywo sporadycznie u żyjących dziś jeszcze śpiewaczek starszego pokolenia lub u nielicznych ich kontynuatorek.

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIECIE TU:
https://muzykazakorzeniona.pl/kopia-po-rzece-tabor…


MIEJSCE:
Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Vantur w Księżych Młynach (powiat poddębicki). Wieś leży nad Wartą, w odległości 4 km od głównej zapory zbiornika Jeziorsko. Położona jest na obszarach wydmowych, porośniętych dużym kompleksem lasów sosnowych. Nieopodal ośrodka znajduje się zdziczała plaża.

KOSZT UDZIAŁU W WYDARZENIU:
Opcja z noclegiem i wyżywieniem – obejmuje: pełne wyżywienie (4 x obiad/śniadanie/kolacja), 4 noclegi (dom wczasowy, 2-4 osobowe pokoje z łazienkami, bez aneksów kuchennych), udział w wydarzeniach towarzyszących – 750 zł. – BRAK MIEJSC NA WARSZTATACH – być może w II połowie lipca dowiemy się, czy uruchamiamy dodatkowe grupy. Więcej informacji o wolnych miejscach pojawi się po 11.07.

Organizatorzy:
Łódzki Dom Kultury
fundacja Muzyka Zakorzeniona

Sztab organizacyjny:
Piotr Baczewski, Joanna Szaflik, Joanna Skowrońska i Maria Stępień
oraz Andrzej Białkowski (LDK) i Ewelina Kurkowska (ŁDK)

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

PLAN PODRÓŻY — FESTIWALE I TABORY 2024:
– czytaj więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij