Przejdź do głównej zawartości strony

U progu Wielkiego Tygodnia zapraszamy do wspólnego śpiewania polskich pieśni wielkopostnych, wywodzących się z tradycji ludowej.

Tematyka pieśni prowadzi nas krok po kroku przez wszystkie stacje męki Chrystusa, od Wieczernika, przez Ogrójec, pojmanie, biczowanie, cierniem koronowanie, sąd Piłata i dźwiganie krzyża na Golgotę, aż wreszcie pod sam Krzyż, na którym „zawisa Zbawienie świata”. Towarzyszymy w bólu i lamencie Maryi – Matce Boga i człowieka. Niektóre pieśni mówią do nas słowami samego Chrystusa, który cierpi, odczuwa strach, niepewność i nieskończoną samotność. Niewyczerpana wyobraźnia i wrażliwość ludu polskiego zatrzymuje się przy każdym najdrobniejszym szczególe historii Zbawienia, wielbi każdą część umęczonego ciała. Całe świat – niebo, ziemia i wszystkie żywioły, wszelkie stworzenie, od kamyczka po górę Golgoty, od źródła po głębiny oceanów, od robaczka po wieloryba, i wreszcie człowiek – opłakuje śmierć Boga. Pogrążony w żalu człowiek, dla zbawienia którego wszystko to się dokonało, płacze nad własną grzesznością i zatwardziałością swojego serca, próbuje pojąć „nieskończoną, niepojętą miłość” Boga i jego ofiarę.

Warianty melodyczne pieśni pochodzą głównie z terenów Roztocza (Kocudza, Dzwola, Grabowica, Zdziłowice), ale też z Suwalszczyzny (Szypliszki) i terenów dzisiejszej Białorusi (Zaprudziany).

Spotkanie ma charakter otwarty. Do uczestnictwa w śpiewie nie jest potrzebne ani doświadczenie śpiewacze, ani znajomość pieśni. Teksty będą dostępne na miejscu, a wielozwrotkowa struktura pieśni umożliwia stopniowe osłuchanie się z melodią i włączenie się do wspólnego śpiewu w odpowiednim dla każdego momencie.


Miejsce:
Kościół św. Benedykta w Krakowie
Wzgórze Lasoty


Więcej/źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij