Przejdź do głównej zawartości strony

Polskie pieśni pasyjne to obok kolęd najbardziej ceniona grupa pieśni nabożnych przpisanych do danego okresu liturignczego. Swoją genezą sięgają jeszcze czasów średniowiecza gdzie misteria Męki Pańskiej zaczęły odgrywać istotną rolę w przekazywaniu treści wiary zawartych w obchodach Wielkiego Postu.

Śpiewamy przede wszystkim pieśni paralitrugiczne, których warianty zasłyszeliśmy między innymi w Kocierzewie, gdzie do zeszłego roku mieszkańcy śpiewali je jeszcze podczas wielkopiątkowego czuwania przy Grobie Pańskim.

Pieśni te sięgają swoją genezą działalności kompozytorów wywodzących się z zakonów żebraczych (m. in. od franciszkanów). W tradycji ludowej przetrwały do naszych czasów w archaicznych formach utrwalonych przez przekaz ustny.

Spotykamy się:

15.03 (piątek) – kościół św. Kazimierza (Niciarniana 7, Stary Widzew)

19.03 (wtorek) – kościół Podwyższenia św. Krzyża (Sienkiewicza 38, dominikanie)

26.03 (wtorek) – ostatni raz w kościele Podwyższenia św. Krzyża


Więcej/źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij