Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na męskie spotkanie śpiewacze z Robertem Burdalskim.

Skupimy się na pieśniach pogrzebowych. Melodie i słowa pieśni pochodzą od śpiewaków z tzw. północnego Podlasia, czyli trójkąta wytyczonego przez Biebrzę, Narew oraz granicę z Białorusią. W większości są to pozaliturgiczne pieśni używane podczas spotkań mających na celu czuwanie, wspomnienie i upamiętnienie zmarłych.

W pierwszej części spotkania poznamy układ pieśni, hymnów i antyfon pochodzący ze Śpiewnika ks.Mioduszewskiego, który przez jakiś czas przebywał i pracował w Tykocinie. W drugiej części rozważania o śmierci, pieśni inspirowane psalmami przyjęte i używane przez społeczeństwo dzisiejszego północnego Podlasia.

Warsztaty zakończą się otwartym spotkaniem śpiewaczym z grupą prowadzoną przez Agnieszkę Szokaluk. Spotkamy się przy wspólnym stole, żeby śpiewać pieśni pogrzebowe i żałobne w intencji zmarłych.

Robert Burdalski
Ma 20-letnie doświadczenie w praktykowaniu zarówno tradycji pieśni pogrzebowych, wielkopostnych, maryjnych oraz różańca, przede wszystkim z Podlasia i Roztocza, jak i tradycyjnej muzyki instrumentalnej z centralnej Polski. Współtworzył grupę Podróżniczy Kolektyw Skrzypcowy, Kapelę Braci Zawiejoków. Uczeń domu Jana Gacy, śpiewaków pogrzebowych z Podlasia: Jana Szklarzewskiego, Jana Komosy. Uczestnik projektów w obszarze pogłębionych badań nad muzyką i kulturą tradycyjną (m.in. „Serce Dzwonu” Stowarzyszenia TRATWA), od 10 lat przyjaciel i współpracownik Kompanii Męskiej z Kalinówki Kościelnej. Współtwórca Towarzystwa Śpiewaczego (Olsztyn), które bada oraz zgłębia poprzez praktykę śpiewu męskiego melizmatykę, melodie różańca i innych pieśni w wariantach z Roztocza Lubelskiego; związane z tą działalnością ekspedycje na Roztocze Lubelskie do Pani Janiny Dyjach, badania i praktykowanie. Współtworzył wiele inicjatyw związanych z prezentowaniem, a przede wszystkim popularyzacją wiejskiej muzyki sakralnej, także z Męską Kompanią z Kalinówki Kościelnej m.in. Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” koncert „Rzeczpospolita Kolberga: Kraina Północno-Wschodnia – Podlasie” (2014), Festiwal „Najstarsze Pieśni Europy” (2014, 2017), 26 Festiwal „Pieśni Naszych Korzeni” (2018) koncert „Mirakulanci. Rzecz o cudach w pieśniach polskich”.
Inicjował i prowadził spotkania oraz warsztaty z udziałem mistrzów śpiewu pogrzebowego z Podlasia, m.in. we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dom Tańca” i Ambasadą Muzyki Tradycyjnej (2018), Fundacją „Wszystkie Mazurki Świata” (2019).


Plan warsztatów:
Sobota (29.10):
10:30 – 13.30 i 14.30 – 17.30
Niedziela (30.10):
10.30 – 13.30 i 14.30 – 16.30
18:00 -19:30 (spotkanie śpiewacze)

Miejsce:
Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Koszt warsztatów:
150 zł.

Zapisy przez maila:
[email protected]
[email protected]


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij