Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na warsztaty poświęcone pieśniom tradycyjnym kujawskim, które poprowadzi Ewa Grochowska, śpiewaczka i skrzypaczka od lat badająca kulturę wsi, nie tylko muzyczną.


„Śpiewanie jest naturalne jak oddychanie. Ma wiele warstw i odsłon. Jest głębokie, radosne i swobodne, bywa również trudne i pełne smutku. Każdy ze stanów odzwierciedla naszą osobistą historię, którą można opowiedzieć poprzez śpiew.
W pracy ważne jest dla mnie przeprowadzenie uczestniczek i uczestników przez proces, pokazujący, że śpiewać można tu i teraz, w sytuacji i samopoczuciu doświadczanym w danej chwili. Zajęcia są zarówno procesem opanowywania konkretnego repertuaru, jak i pracą nad ekspresją głosową i stylem wokalnym, wywodzącym się z kultury i dziedzictwa wsi. Dzielę się wiedzą o tradycjach śpiewu wiejskiego, który badam i wykonuję od prawie ćwierćwiecza, o jego funkcjach, symbolice, znaczeniach. Z niego wyrasta moje doświadczenie, metody pracy, czucie i rozumienie samego śpiewu oraz historii, zawartych w pieśniach.
Będziemy analizować i śpiewać pieśni z Kujaw, wyjątkowe na tle innych tradycji wokalnych w Polsce”.

Ewa Grochowska


Ewa Grochowska – śpiewaczka tradycyjna i skrzypaczka, od 1999 roku prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom muzyki tradycyjnej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową poświęconą polskim pieśniom tradycyjnym oraz muzyce instrumentalnej. Jest autorką projektów edukacyjnych i artystycznych dedykowanych przekazywaniu, rekonstrukcji i popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej a także kuratorką wystaw i koncertów.
Od 2017 roku prowadzi również badania nad tożsamością kulturową i przemianami tradycji muzycznych w warunkach trudnych realiów historycznych (powojenne migracje i przesiedlenia ludzi).
Jest uczennicą wybitnych ludowych muzyków: Jana Gacy, Stanisława Głaza, Stanisława Witkowskiego. Od 1999 roku poznaje tajemnice śpiewu tradycyjnego od wiejskich wykonawczyń najstarszego pokolenia w Polsce – m.in. od Janiny Chmiel z Lubelszczyzny, a także na Ukrainie i Białorusi. To co dostała, przekazuje dalej ucząc śpiewu od 2003 roku.
Twórczyni i/lub członkini zespołów: Tęgie Chłopy, Z Lasu, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, PoMore TanzOrkiestra, Boygn Trio, oraz kilku projektów muzycznych, dedykowanych tradycjom śpiewu obrzędowego. Doktorka nauk humanistycznych.


Terminy:
2 marca, sobota
11.00–14.00
16.00–19.00
3 marca, niedziela
11.00–14.00
14.00–15.00 – podsumowanie i ewaluacja warsztatów

Miejsce:
Domkultury! Bydgoskie Przedmieście
Sienkiewicza 11/3, 87-100 Toruń

Zapisy:
https://docs.google.com/…/1FAIpQLSdMg8JSOfA…/viewform…
Katarzyna Rosik – 501 078 006
Liczba miejsc ograniczona!

Organizator:
Domkultury! Bydgoskie Przedmieście/ Fundacja Fabryka UTU

Współpraca:
Posag – Katarzyna Rosik


Więcej/źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij