Pięciodniowy cykl warsztatów śpiewu tradycyjnego poświęconych tradycji muzycznej wschodniej Polski: Podlasia, Polesia, Lubelskiego i Podkarpacia. Tegoroczne „Bahna” postanowiliśmy poświęcić w całości repertuarowi regionów wschodniego pogranicza, po polsku i „po naszomu”.
Planujemy 3 całodzienne grupy, dwie żeńskie i jedna ew. mieszana, z których jedna dedykowana będzie szczególnie (choć nie tylko) osobom z mniejszym lub zupełnie żadnym doświadczeniem.
Grupy pracują każdego dnia 3 godziny:
– Agnieszka Szokaluk-Gorczyca – pieśni z nadbużańskiego Polesia, grupa żeńska
– Anna Pietrzkiewicz-Read – pieśni z Rzeszowskiego, grupa żeńska/mieszana*
– Julita Charytoniuk – pieśni z Podlasia, grupa żeńska/mieszana*
* W zależnosci od zgłoszeń, w przypadku zgłoszenia się co najmniej 3 mężczyzn.
■
Prowadzące:
Agnieszka Szokaluk – śpiewaczka, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o kulturze i religii. Badaniem, dokumentacją, popularyzacją i praktyką śpiewu tradycyjnego Lubelszczyzny zajmuje się od 2000 roku. W sposób szczególny skupia się na tradycjach śpiewaczych Roztocza i Polesia Lubelskiego, prowadząc tam szerokie badania, ucząc się i podejmując muzyczną współpracę z wybitnymi śpiewaczkami z tych regionów. Od 2007 prowadzi warsztaty śpiewacze dla różnych grup, również w środowiskach lokalnych. Duża część z nich prowadzona jest wspólnie z wiejskimi śpiewaczkami. Współtworzy zespoły: Obłoka i Polesie_PL.
Julita Charytoniuk – śpiewaczka, bębnistka, kulturoznawczyni, animatorka kultury. Od kilkunastu lat prowadzi badania terenowe w Polsce oraz na Polesiu ukraińskim i białoruskim. Dokumentuje i wykonuje pieśni, opracowuje i wydaje płyty z muzyką tradycyjną. Prowadzi warsztaty śpiewu, często we współpracy z wiejskimi wykonawcami, od których wciąż się uczy. Współtworzy zespoły: Z Lasu, Kapela Batareja, Pieśni Piękne, Biele, Polesie_PL.
Anna Pietrzkiewicz-Read – ukończyła etnologię na UJ oraz studia doktoranckie w Instytucie Sztuki PAN. Śpiewa od 1998 roku; w latach 2000-2005 należała do Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej przy Fundacji „Muzyka Kresów”. Od 2008 roku mieszka w Edynburgu, gdzie współprowadzi zespół śpiewu tradycyjnego Davno. Regularnie koncertuje, doskonali umiejętności wokalne oraz zgłębia materiał archiwalny. Interesuje się tradycyjnym śpiewem Podkarpacia.
Szczegóły, koszty i zapisy:
ekolublin.pl/piesnibagien2023/
Czas i miejsce:
Kameralne zajęcia odbędą się w dniach 18–22 lipca
w ośrodku Kraina Rumianku w Hołownie na Polesiu
Organizatorzy:
Towarzystwo dla Natury i Człowieka
Muzyka Polesia
Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– ekolublin.pl/piesnibagien2023/
– Facebook/wydarzenie